Českého lva může získat film Čtyři slunce nebo in memoriam herečka Jirásková

Čtyři slunce, Ve stínu, Odpad město smrt, Okresní přebor – poslední zápas Pepika Hnátka či Polski film, tyhle filmy mají po zveřejnění širších nominací asi největší šance na zisk křišťálových sošek Českých lvů. Ucházet o České lvy se budou i dvě herecké legendy, za své výkony ve filmu Vrásky z lásky jsou nominovány Jiřina Bohdalová za hlavní roli a in memoriam Jiřina Jirásková za vedlejší roli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nominační večer Českých lvů. Na plátně Jiřina Jirásková. | Zdroj: ČTK

V kategorii Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli se objevilo i jméno divadelní hvězdy Gabriely Míčové. Akademikům neunikla její úloha ve filmové adaptaci hry Pražského komorního divadla Odpad město smrt.

„Byla to zvláštní práce v tom, že tu roli jsem znala už z divadla. Tady šlo jenom o to najít jenom adekvátní prostředek, jak tu roli přesunout na filmové plátno – co se musí zachovat, co se musí pozměnit,“ říká Gabriela Míčová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nominační večer Českých lvů sledovala redaktorka Eva Rajlichová.

V pražském kině Lucerna se ocenění rozdávala i během nominačního večera. Úspěšný byl opět dokumentarista David Vondráček s jímavým příběhem dvou bezdomovců Láska v hrobě. Získal za něj Cenu filmových kritiků a teoretiků.

„Zároveň vím, že život je na houpačce, říkám si, že jako Rosol porazil ve Wimbledonu Nadala, a pak už nic nevyhrál, tak aby to nebyla taková moje labutí píseň. Ale snad mám nápady další na podobná sociálně-existenciální témata,“ poznamenal Vondráček.

Přestože letos organizátoři českých lvů uvolnili pravidla a dokumenty mohly soutěžit s hranými filmy i v kategoriích kamera střih původní hudba či režie, žádný z dokumentárních snímků se do širších nominací neprobojoval.

Nejlepším zahraničním filmem se stal francouzský snímek Nedotknutelní o zvláštním přátelství invalidního boháče a jeho svérázného ošetřovatele.

„Vědel jsem, že ten film je speciální, že je nádherný, já jsem mu věřil, ale nevěděl jsem, že může být divácky úspěšný,“ neskrýval radost z ocenění zástupce distributora Branislav Volák.

Členy české filmové a televizní akademie čeká teď druhé kolo hlasování, budou muset z pěti nominovaných filmů v každé kategorii vybrat tři nejlepší. Jednotliví vítězové budou vyhlášení 2. března.

NOMINACE NA ČESKÉHO LVA

Nejlepší film:
Čtyři slunce, Odpad město smrt, Okresní přebor – poslední zápas Pepika Hnátka, Polski film, Ve stínu

Režie:
Čtyři slunce, Odpad město smrt, Okresní přebor – poslední zápas Pepika Hnátka, Polski film, Ve stínu

Scénář:
Čtyři slunce, Odpad město smrt, Okresní přebor – poslední zápas Pepika Hnátka, Polski film, Ve stínu

Hlavní mužský herecký výkon:
Ondřej Vetchý (7 dní hříchu), Jaroslav Plesl (Čtyři slunce), Martin Pechlát (Odpad město smrt), Miroslav Krobot (Okresní přebor – poslední zápas Pepika Hnátka), Ivan Trojan (Ve stínu)

Hlavní ženský herecký výkon:
Vica Kerekés (7 dní hříchu), Anna Geislerová (Čtyři slunce), Gabriela Míčová (Odpad město smrt), Soňa Norisová (Ve stínu), Jiřina Bohdalová (Vrásky z lásky)

Vedlejší mužský herecký výkon:
Jiří Schmitzer (Cesta do lesa), Karel Roden (Cesta do lesa), Martin Finger (Odpad město smrt), Ondřej Vetchý (Okresní přebor – poslední zápas Pepika Hnátka), Sebastian Koch (Ve stínu)

Vedlejší ženský herecký výkon:
Klára Melíšková (Čtyři slunce), Barbora Hrzánová (Modrý tygr), Pavla Beretová (Okresní přebor – poslední zápas Pepika Hnátka), Jana Plodková (Polski film), Jiřina Jirásková (Vrásky z lásky)

Hudba:
Čtyři slunce, Odpad město smrt, Okresní přebor – poslední zápas Pepika Hnátka, Polski film, Ve stínu

Zvuk:
Čtyři slunce, Okresní přebor – poslední zápas Pepika Hnátka, Polski film, Posel, Ve stínu

Nejlepší výtvarné řešení filmu:
Čtyři slunce, Dont stop, Modrý tygr, Odpad město smrt, Ve stínu

Dokument:
Dva nula (Pavel Abrahám), Láska v hrobě (David Vondráček), Soukromý vesmír (Helena Třeštíková), Váňa (Jakub Wagner), Věra 68 (Olga Sommerová)

Střih:
Čtyři slunce, Odpad město smrt, Okresní přebor – poslední zápas Pepika Hnátka, Polski film, Ve stínu

Kamera:
7 dní hříchu, Čtyři slunce, Konfident, Odpad město smrt, Ve stínu

Nejvíce nominací na Českého lva získal film Čtyři slunce Bohdana Slámy

Číst článek

Eva Rajlichová, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme