Česko má první univerzitní kino, brněnská Scala se znovu otevírá

Legendární Kinoautomat Radúze Činčery z montrealského EXPA 67 dnes večer znovuotevře brněnské kino Scala. Volba titulu není náhodná - kino chce být co nejvíce interaktivní a vstřícné vůči různým požadavkům a přáním návštěvníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Účastníci Letní filmové školy v Uherském Hradišti plnili kinosály i navzdory horku | Zdroj: ČTK

Do hlediště si tak můžete nejen přinést kávu, ale dokonce i přivést psa, pokud nebude štěkat na padouchy na plátně. Scala je prvním univerzitním kinem v republice - skomírající městský biograf si na 20 let pronajala Masarykova univerzita.

Po čtvrtstoletí stagnace bude Scala opět technicky nejdokonalejším kinem v Brně - jako jediné nabídne digitální obraz s vysokým rozlišením, 3D a sedmikanálový zvuk jsou samozřejmostí. A přeměnou na akademické kino se do minulosti vrací ještě mnohem dál, prozrazuje šéf filmového ústavu Masarykovy univerzity Jiří Voráč.

Přehrát

00:00 / 00:00

Brněnské kino Scala se znovu otevírá, jako první univerzitní kino v republice

„Scala má ve vínku býti univerzitním kinem už od roku 1922, kdy činitelé MU a VUT společně podali žádost o kinolicenci. Tu dostali, ale trvalo ještě sedm let, než našli prostor, kde tuhle kinolicenci mohou uplatnit, tím prostorem se stala právě Scala. Takže Scala je vlastně už od počátku univerzitním a studentským kinem.

Stejně jako tehdy, ani dnes nezajišťuje univerzita kompletní provoz kina - toho se ujala společnost Aeropolis, která už vede čtyři artová kina s vysokou návštěvností. Nabídka pro Scalu je podle Iva Andrleho šitá na míru Brnu a oslovit by měla téměř každého diváka libovolného věku a zaměření. Specialitou budou například programy pro děti.

„Budou víkendové projekce krátkých pohádek, po kterých bude následovat interaktivní hraní s lektory přímo v sále kina, během kterého děti prohlubují svůj zážitek z toho filmového vjemu,“ vysvětluje Andrle.

Naopak pro generaci seniorskou budou každý pátek ve 2 hodiny projekce s výrazně zlevněným vstupným - opět se speciální dramaturgií zaměřenou na filmy, které by věkové kategorii zhruba 65+ měly vyhovovat.

Lákavá nabídka pro studenty

V pracovní dny bude Scalu využívat především samotná Masarykova univerzita - pro výuku a různé slavnostní akce. A samozřejmě také pro studentské kino se sníženým vstupným a speciální nabídkou - ten navíc bude vždy doplněn stylovým doprovodným programem, slibuje vedoucí studentského kina Barbora Poláčková.

„Například u Podrazu máme swing party, což bude vlastně první zahajovací večer, u Cesty do pravěku budeme mít besedu a diskusi na téma současná animace, jako předfilm budeme mít film Pandy od Matúše Vizára, který vyhrál jednu z cen v Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. Speciální projekce to jsou společenské akce samy o sobě.“

Návštěvou Scaly alespoň čas od času určitě nepohrdnou ani příznivci vysokého umění - kromě artových filmů a dnes už poměrně běžných přenosů z Metropolitní opery totiž nabídne i přenosy z londýnské činohry.

Ivan Holas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme