Česko posílá do bojů o Oscara film Domácí péče. Euforie, říká režisér Horák

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) vyšle do oscarového klání snímek Domácí péče režiséra a scénáristy Slávka Horáka. Rozhodlo o tom hlasování akademiků. Horákův celovečerní debut už získal ocenění na karlovarském festivalu a režisér doufá, že šance bude mít i v Americe.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bolek Polívka a režisér Slávek Horák ve filmu Domácí péče | Foto: TVORBA Films

Snímek, který se bude v Americe ucházet o ocenění v kategorii nejlepší cizojazyčný film, letos ČFTA vybírala z 39 českých hraných, dokumentárních a animovaných filmů. Hlasování probíhalo od 1. do 16. září.

„Akademici vybrali film Domácí péče režiséra Slávka Horáka. Snímek, který získal dvě ocenění na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary, bude zastupovat českou kinematografii na 88. ročníku cen americké Akademie filmového umění a věd,“ uvedla akademie na svém webu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O filmu Domácí péče a jeho vyhlídkách na úspěch na Oscarech mluvil režisér a scénárista snímku Slávek Horák

Domácí péče získala v Karlových Varech cenu pro Alenu Mihulovou jako nejlepší herečku. Dostalo se jí i mezinárodního ohlasu, například nejvlivnější americký filmový časopis Variety vidí ve filmu pokračovatele tradice započaté Milošem Formanem a Jiřím Menzelem.

Film byl zařazen i do soutěží mnoha dalších prestižních světových festivalů (Pusan, Haifa, Vancouver či Mannheim).

Horák označil své pocity poté, co akademie nominaci zveřejnila, jako „euforii a velkou radost“.

„Ve Varech už film viděla spousta amerických novinářů, tak jsem věděl, že ty reakce byly vesměs příznivé. Takže jsem si říkal, kdyby se nám dostalo té cti reprezentovat Českou republiku na Oscarech, nemuselo by to být úplně marné a ztracené dopředu,“ řekl Horák v rozhovoru pro Český rozhlas.

Domácí péče vypráví příběh zdravotní sestry sestry Vlasty (hraje ji Alena Mihulová), která pracuje mezi „rázovitými pacienty“ na jihomoravském venkově. Když se Vlasta dozví, že sama potřebuje pomoc, musí ji začít hledat mimo prostředí, které zná.

„Díky dceři jednoho z pacientů (Tatiana Vilhelmová) a její ezoterické mentorce (Zuzana Krónerová) začíná objevovat nový svět alternativního léčení. K nekonformnímu přístupu je velmi skeptický její manžel Laďa (Bolek Polívka) a Vlastu čeká nelehký boj nejen s nemocí, ale i se selským rozumem Ládi,“ přibližuje web ČFTA.

Režisér doufá, že právě univerzálnost tématu – tedy poslední věci člověka – by mohla americké akademiky oslovit.

Nominace na Oscary budou vyhlášeny 14. ledna 2016, slavnostní ceremoniál se uskuteční 28. února 2016 v Los Angeles.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme