Český lev bude mít v roce 2014 jinou podobu, vyhlášení se přesune z Lucerny do Rudolfina

Filmovou cenu Český lev čeká v roce 2014 radikální proměna, 22. února se budou ocenění České filmové a televizní akademie (ČFTA) předávat v prostorách pražského Rudolfina. Přeruší se tak dvacetiletá tradice, kdy si filmaři přicházeli pro skleněnou sošku lva na jeviště Lucerny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rudolfinum (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Až moderátor slavnostního večera Marek Eben bude vítat diváky v sále pražského Rudolfina, bude už vědět, pro jakou sošku si filmaři přijdou. V polovině prosince to ale netušili ani akademici, kteří už předtím vyhlásili výběrové řízení na jejího autora. Podle předsedy ČFTA Iva Mathé se tehdy do řízení přihlásilo nezvykle dost tvůrců.

Akademici ještě tehdy Českým lvům říkali České filmové ceny, nový název by ovšem měli vybrat sami diváci. Důvodem těchto změn bylo, že se hlavní organizátor večera Petr Vachler před několika měsíci neshodl s členy ČFTA na podmínkách projektu a akademici se s ním rozešli.

Cenu Český lev založil v roce 1993 producent Petr Vachler. Ten letos v červnu po kritice ze strany svých kolegů rezignoval na funkci ředitele ČFTA.

Před koncem roku ale nastal zvrat. Podle nepotvrzených údajů Českého rozhlasu Petr Vachler nabídl akademii nová jednání. Podrobnosti chce akademie odtajnit v první dekádě ledna.

Předseda akademie Ivo Mathé si od změn v udílení cen ČFTA slibuje „vyšší úroveň“ a větší „eleganci“ večera.

„To byl jeden z důvodů kritiky členů akademie vůči producentovi Petru Vachlerovi, jakási ztráta standardu toho večera. On se stával hodně komerčním s obrovskou prezentací sponzorů, a nikoli oslavou českého filmu. A i to možná českému filmu z pohledu diváků ubližuje,“ řekl Mathé.

Podobně se k celé kauze vyjádřil i publicista Tomáš Baldýnský.

„Jsou to ceny, kdy filmoví profesionálové a akademie složená z opravdu těch nejvýznamnějších českých filmových profesionálů udílejí filmové ceny, a nejsou to ceny, kdy jeden televizní a filmový producent udílí svoje ceny,“ poznamenal Baldýnský.

Podle filmové kritičky Mirky Spáčilové byl rozchod akademie s Vachlerem nevyhnutelný.

Bývalý ředitel ČFTA Petr Vachler | Foto: ČTK

„Bylo jen otázkou času, kdy nastane, protože my jsme měli tu situaci – vzhledem k tomu, jak celá akademie a cena vznikaly – postavenou na hlavu. Všude jinde ve světě si akademie objednává produkci, objednává si tvůrce večera, když není spokojena, tak ho příští rok vymění,“ konstatovala Spáčilová.

Že se ceny po dlohé době nebudou udílet v pražské Lucerně, jí nevadí. Víc by prý vadilo, kdyby nebyly svátkem filmu a českých filmařů.

Kromě výše zmíněných změn se akademici také rozhodli nepořádat nominační večer. Nominace vyhlásí na tiskové konferenci 22. ledna. Další změnou bude zavedení elektronického hlasování.

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme