Člověk v tísni zve na film Ilegální máma. Upozorňuje na problém ilegální migrace žen

Společnost Člověk v tísni uvádí další komponovaný večer z cyklu Máte právo vědět. Tentokrát se v galerii Langhans uskuteční projekce a následná debata k filmu Ilegální máma, který je letošním vítězem festivalu Jeden svět v Bruselu. Přináší příběh tří žen z Moldavska, které se vydaly hledat práci a štěstí do Rakouska a Itálie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Člověk v tísni zahájil novou etapu prostoru Langhans v centru Prahy | Foto: Člověk v tísni

Pro bohaté evropské matky je nepředstavitelné, že by své děti vyměnily za práci, respektive za peníze. Ženy z chudých zemí ale často vyrážejí na ‘bohatý západ‘, kde pracují jako chůvy či ošetřovatelky. Vlastní děti přitom ztrácí. O podobném osudu tří Moldavanek pojednává právě snímek Ilegální máma.

„Jedním z hlavních poselství filmu Ilegální máma je ukázat, že ‘ilegálové‘ obecně nejsou jen kriminálnici. Osvětluje, jaké je to žít s tímto statusem, respektive bez dokumentů,“ přiblížila na Rádiu Česko Pavla Redlová, koordinátorka Programu migrace společnosti Člověk v tísni.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve vysílání Rádia Česko jsme mluvili s Pavlou Redlovou, koordinátorku Programu migrace společnosti Člověk v tísni.

Moldavsko je nejchudší zemí Evropy. Zejména na venkově je život mimořádně složitý. Mnoho obyvatel se proto uchyluje k ilegální migraci do zemí západní Evropy, aby vydělali peníze, kterými podporují své příbuzné doma.

Snímek podle Redlové dobře také ilustruje situace transnacioálního mateřství. „Kdy ženy odcházejí do zahraničí a děti mají doma. Ukazuje různé aspekty toho, jaké to je, jak se cítí ty ženy, jak se cítí jejich děti. Režisérovi se podařilo dostat interní zpovědi těch lidí,“ dodala.

Diskuse po filmu se zúčastní antropoložka Petra Ezzeddine, která provádí výzkum mezi migrantkami pracujícími v českých domácnostech. A také Kristine Go, původem z Filipín, která již více než dva roky žije a pracuje v České republice jako hospodyně.

Tomáš Pavlíček, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme