ČT chce odvysílat kritizovaný ruský dokument obhajující invazi do Československa

Česká televize se snaží získat práva k ruskému dokumentu s názvem Varšavská smlouva - odtajněné stránky. Jeho autoři například tvrdí, že invaze vojsk do Československa v srpnu 1968 měla zabránit převratu režírovanému Severoatlantickou aliancí. Proti zkreslování dějin se ozvali historici, prezident Miloš Zeman i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

21. srpen 1968-před buduvou ČsRo | Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Podle programového ředitele ČT Milana Fridricha chtějí dokument získat kvůli debatě a kritice, kterou v Čechách jeho odvysílání ruskou státní televizí vyvolalo.

„Když se o něčem mluví, tak by diváci mohli vidět, co skutečně dokument přinesl a jaké informace v něm byly přímo ze zdroje,“ vysvětlil záměr.

K odvysílání filmu vyzvali slovenští a čeští intelektuálové a představitelé veřejného života. Nabídnout ho v hlavním vysílacím čase svým divákům by podle nich měly veřejnoprávní televize v Čechách i na Slovensku.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možném zařazení ruského dokumentu obhajujícího invazi v srpnu 1968 do vysílání ČT mluvila s jejím programovým ředitelem Milanem Fridrichem Veronika Sedláčková

Doplnit by ho ale měla následná diskuze historiků a politologů. S tím souhlasí i Milan Fridrich, který odmítá, že by se ČT mohla stát nástrojem ruské propagandy.

Neplánují ho totiž podle něj zařadit do programu izolovaně.

„Měl by být součástí většího pásma. Je samozřejmé, že tím hlavním, čím chceme letos připomenout rok 68, je dokument, který bude opřen o historická fakta, bude objektivní,“ řekl.

„Chceme k tomu ale dát i dokument, který vznikl v nedávné době a byl vysílán letos v ruské televizi jako ukázku toho, že na ty věci stále ještě lze nahlížet z jiného úhlu pohledu.“

Proti zkreslování dějin ve filmu odvysílaném ruskou státní televizí Rossija 1 se ozvali historici. Za lživé označil tvrzení v něm i prezident Miloš Zeman. Odmítl také názor některých ruských historiků, kteří invazi vysvětlovali jako omyl.

Šéf tuzemské diplomacie Lubomír Zaorálek z ČSSD kvůli dokumentu předvolal ruského velvyslance v Praze Kiseljova a žádal po něm vysvětlení.

Pojetí invaze vojsk Varšavské smlouvy ve filmu odmítl také premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD.

Veronika Sedláčková, Marie Horňáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme