ČT založila filmové centrum s Baldýnským v čele a chce být koproducentem nových scénářů

Česká televize založila své filmové centrum vedené Tomášem Baldýnským. Filmoví profesionálové takový počin většinou vítají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Speciál Martina Veselovského o filmových komediích z Karlových Varů, Tomáš Baldýnský | Foto: Filip Jandourek

Jak řekl generální ředitel České televize, Petr Dvořák, český film má podpořit i nově podepsaná dohoda se Studii Barrandov a nadací správní rady RWE.

„Cílem je, aby Česká televize nebyla pouhým koproducentem českých filmů, ale aby aktivně zasahovala do dramaturgie českých filmů, aby byla u jejich vzniku už od začátku, aby dokázala hledat náměty,“ uvedl Dvořák s tím, že to nejlepší slovo, které to shrnuje, je aktivní dramaturgie.

„Nechtěl bych, aby Česká televize byla exkluzivním producentem, protože je v trochu lepší pozici než řada nezávislých producentů. My spíš chceme jít cestou podpory nezávislých producentů a vstupovat do jejich projektů jako koproducenti,“ upřesnil generální ředitel České televize.

Spolupráce začne od roku 2013.

„Ve filmové nadaci Studia Barrandov a RWE je ohromný potenciál nových scénářů. Každého půl roku tam hodnotíme 50 – 60 scénářů od mladých či renomovaných autorů," dodává Martin Chalupský z nadace správní rady RWE.

"Potenciál České televize je realizace těchto scénářů. Proto se dá říci, že jsme to jednoduše dali dohromady a budeme hledat možnosti na spolupráci na konkrétních projektech a Česká televize si bude moci tzv. právem první noci vybírat z těchto scénářů a RWE to podpoří,“ pokračoval.

Dohoda o vzájemné spolupráci podle Martina Chalupského z nadace správní rady RWE zlepší podporu filmu.

Lenka Šumová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme