Das Filmfest: nové jméno, nová místa

Ve středu 6. října ovládne plátna pražských kin Lucerna a Evald to nejlepší z aktuální filmové produkce Německa, Rakouska a Švýcarska. Pátý ročník přehlídky německy mluvených filmů Das Filmfest se uskuteční v Praze od 6. do 10. října; následně se přehlídka přesune do kina Art v Brně, kde setrvá od 11. do 15. října.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Das Filmfest | Foto: Press kit

Vyprofilovaná dramaturgie festivalu sází na nejpoutavější hrané i dokumentární snímky z poslední doby, uvedené mnohdy s velkým ohlasem u kritiky i širšího publika a promítané na věhlasných festivalech v čele s Berlinale. Letošní Das Filmfest tvoří čtyři dramaturgické sekce, jejichž názvy vypovídají o charakteru vybraných titulů: Na hraně, Musikmania, IFFI Fokus Tirol a Noc krátkých filmů.

Více o programu - jednotlivých sekcích i konkrétních titulech - vám v pozvánce Aleše Stuchlého poví programová ředitelka Klára Konečná a rakouská kulturní atašé Elisabeth Marinković.

Přehrát

00:00 / 00:00

Das FilmFest: nové jméno, nová místa a stín Žida Süsse

Pro slavnostní zahájení 5. ročníku festivalu byl vybrán rakousko-německý snímek Lupič - příběh úspěšného maratónského běžce a sériového bankovního lupiče v jedné osobě. Hned dvojice snímků je tentokrát věnována neblaze proslulému filmovému tvůrci Veitu Harlanovi a jeho snímku Žid Süss. V dokumentu Harlan - Ve stínu Žida Süsse vypráví dokumentarista Felix Moeller jeho příběh za pomocí archivních záběrů, rozhovorů s Harlanovými příbuznými a poprvé zveřejněného materiálu z rodinného archivu. Druhý titul bude jistě největším tahákem přehlídky: v roce 2010, sedmdesát let po jeho premiéře, natočil Oskar Roehler historii vzniku zmíněného filmu, pro jehož uvádění platí dodnes velmi přísné podmínky.

Dramaturgem sekce IFFI Fokus Tirol, která je vymezena hranicemi tyrolského regionu, je Helmut Groschup, ředitel Mezinárodního filmového festivalu Innsbruck. Vybral snímky, které prezentují jeho rodný kraj z neobvyklého úhlu a představují detaily života skryté očím rekreujících se turistů. Za zmínku stojí především první hraný film Březen rakouského dramatika Klause Händla. Ten představuje tísnivou každodennost života po tragické události, která zasáhla obyvatele malé tyrolské vesnice. Snímek z roku 2008, přirovnávaný k debutu Michaela Hanekeho Sedmý kontinent nebo k dílům jeho žačky Jessicy Hausnerové, byl oceněn Stříbrným leopardem na filmovém festivalu v Locarnu.

z filmu Březen | Foto: Press kit

Kromě bohaté nabídky filmové je pro návštěvníky festivalu po celou dobu konání Das Filmfestu připravený také doprovodný program Die Musik, v rámci kterého se postupně představí přední čeští DJs, rakouská reggae kapela Iriepathie či skupina beatboxerů a tanečníků, kteří spolu s protagonisty snímku Neukölln Unlimited předvedou své umění ve veřejném prostoru pasáže Lucerna.

Letošní přehlídku přišly do Odpolední session představit programová ředitelka Das Teamu Klára Konečná a rakouská kulturní atašé Elisabeth Marinković

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor o festivalu Das Filmfest

Aleš Stuchlý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme