Deset filmů je ve finále o filmovou cenu Evropského parlamentu

Deset evropských filmů postoupilo do finále o ceny LUX. Zástupci Evropského parlamentu a panelu, který snímky vybírá, jejich jména odhalili v Karlových Varech na Mezinárodním filmovém festivalu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Film Přijít o rozum | Foto: Film Servis Festival Karlovy Vary

Jeho umělecký ředitel Karel Och se na výběru podílel letos poprvé.

Jak sám řekl, byla někdy náročné dobrat se k nějakému výsledku, protože ve výběrové komis je 17 různých osobností z nejrůznějších odvětví filmu.

„Třeba distributoři mají jiné názory než lidé od filmu nebo novináři. Distributoři berou v potaz i diváckou atraktivnost jistého snímku, zatímco festivaloví lidé si mohou dovolit orientovat se přímo na artové filmy. V tom bylo zajímavé přesvědčit se navzájem. Nakonec ta selekce je velmi zajímavá,“ myslí si Och.

Samotná cena doznala změn. Doteď ten, kdo zvítězil, získal překlad do 23 jazyků, do znakové řeči a do speciální zvuku pro zrakově postižené, financovaný z Evropské unie.

„Podařilo se nám získat daleko víc financí a tento rok budou všechny tři filmy, které jdou do finále, přeložené do 23 jazyků a do speciálních řečí pro znevýhodněné občany,“ ,“ vysvětluje evropská poslankyně Katarína Neveďalová.

Kdo vyhraje se dozvíme 21. listopadu

Desítka finalistů na ceny Lux: Á perdre la raison (Our children) by Joachim Lafosse, Barbara by Christian Petzold, Cesare deve morire (Ceasar Must Die) by Paolo and Vittorio Taviani, Crulic - drumul spre dincolo (Crulic - The Path to Beyond) by Anca Damian, Czak a szél (Just the Wind) by Benedek Fliegauf, Djeca (Children of Sarajevo) by Aida Begic, Io sono Li (Shun Li and the Poet) by Andrea Segre, L´enfant d´en haut (Sister) by Andrea Segre, Louise Wimmer by Cyril Mennegun, Tabu by Miguel Gomes

Adéla Havránková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme