Desítky klasických kin čeká zánik. Kvůli digitalizaci

Nad klasickými českými kiny visí Damoklův meč. Bez digitalizace nepřežijí. Od ledna nebudou mít totiž co promítat, protože distributoři omezí dodávku celuloidových kopií. Drahé kopírování na klasický materiál se distributorům nevyplatí, protože příjmy mají hlavně z multiplexů, a ty jsou digitální.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Malý kinosál

Malý kinosál | Foto: Jan Rosenauer

V České republice je přes 450 jednosálových kin. Zhruba čtvrtina už má digitalizaci za sebou. Předseda Unie digitálních kin Petr Žůrek nevěří, že další kina přežijí. Některé totiž na novou technologii nebudou mít peníze.

„Opravdu hned zkraje roku začne rapidně ubývat množství titulů na pětatřicítce v distribuci, budou jenom v digitálu, a ta kina postupně přestanou mít co hrát. Digitálních jednosálových kin je zhruba 25 procent. Ale já se osobně domnívám, že to číslo, co vyřklo ministerstvo kultury, že je v České republice 345 jednosálových kin, že je pro digitalizaci příliš nadnesené. Já si myslím, že přežije tak 200, 250 kin,“ řekl Žůrek Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý příspěvek Andrey Švubové v Odpoledním Radiožurnálu

I přes prvotní pochyby s příchodem nové technologie dnes fandí digitalizaci celá odborná veřejnost. Například v Jeseníku ale musí proces nejdříve podpořit zastupitelé. Pokud chtějí kino ve městě zachovat, musí být štědří a nečekat, že se městu investice vrátí.

„Já si myslím, že se to na tržbách nikdy nevrátí, alespoň ne v takovém časovém horizontu, který by chtěli inženýři, ekonomové slyšet. To není ten směr, to politické rozhodnutí. Musíme to udělat a takto to vnímejme,“ myslí si ředitel Městských kulturních zařízení Miroslav Hrdlička.

Devadesát procent návštěvníků jesenického kina má dnes zájem o nové tituly. Pětatřicetimilimetrové filmy ale zpravidla dorazí až měsíc po premiéře. V digitální podobě by je mohli lidé vidět okamžitě. Data filmu by kino přijalo jako Digital Cinema Package (DCP) na pevném disku. V podstatě jde o podobný externí disk, jako používají lidé u počítače.

„Tady to bude všecko v reálném čase, protože klíč půjde internetem, zaplatí se, hotovo, jedeme. Takže to může být zítra, to může být pozítří,“ vysvětlil Hrdlička.

Nejbližší multiplex je až v Olomouci a od Jeseníku je vzdálen 100 kilometrů. V okruhu 30 kilometrů jsou sice menší biografy, jenže promítají zpravidla jen jednou týdně. Kino Pohoda hraje denně, stejně jako například v Kopřivnici. I tady jej zřizuje město, i tady hraje pro stejný počet lidí. V Kopřivnici už ale mají digitalizaci za sebou.

Kino | Foto: stock exchange

„S nástupem digitalizace máme možnost všechny kina, jak velké, tak malé, promítat filmy od premiéry, což s sebou nese značné výhody. Diváci nemají důvod jezdit do vzdálenějších multiplexů za výbornou kvalitou, protože skvělá kvalita je v malých sálech pak také,“ shrnula výhody vedoucí tamního kina a zároveň předsedkyně Asociace českých filmových klubů Radana Korená.

O osudu jesenického kina budou zřejmě ještě letos muset rozhodnout městští zastupitelé. Buď peníze na digitalizaci uvolní, nebo nad ním podepíší ortel a biograf se zruší.

Andrea Švubová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme