Devět klíčových okamžiků naší historie zachycuje televizní cyklus České století

Česká televize nabídne divákům nový televizní cyklus "České století", který představí zásadní okamžiky naší historie - od vzniku republiky v roce 1918 až do pádu Československa. Svůj pohled na tyto milníky nabídnou scénárista Pavel Kosatík a režisér Robert Sedláček.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V cyklu České století si zahráli herci Igor Bareš (vlevo) a Martin Finger. | Zdroj: ČTK

Režisér Robert Sedláček se v předešlých deseti letech zabýval historickými a společenskými tématy v dokumentech.

„Nějak mi to přestalo stačit, pracovat s archivy. Ta jemná psychologie je vždycky obsažena buď jenom ve vyjádření historiků - pohnutkami se historikové vůbec neradi zabývají - a na archivních záběrech, které jsou notoricky známé,“ říká režisér Sedláček.

Přehrát

00:00 / 00:00

O televizním cyklu České století mluvil ve vysílání Radiožurnálu režisér Robert Sedláček.

Debata po několika letech a v otázkách, zda na to tvůrci mají a divák je na to zvědavý, postoupila k tomu, že se rozhodli v dramatických a výpravných útvarech ztvárnit devět klíčových okamžiků novodobé československé historie.

Příběhy, které si tvůrci ke ztvárnění vybrali, jsou notoricky známé. Klišé, které v tomto případě hrozilo, se snažili rozrušit.

„Tím, jak je to daleko a jakoby vyřešeno ve smyslu, že známe výsledek, tak na to má každý hotový názor. Zatímco když se točí přítomnost, tak všichni přiznáváme, že věci nemusí být tak, jak se jeví. A za pohnutkami, které jsou sdělovány, může být sděleno i něco jiného. Tam jsme schopni připustit nějaký psychologičtější pohled. Zatímco do historie se každý vrhá," říká Sedláček a pokračuje:

„Já vím, proč komunisti v roce 1948 vyhráli, proč jsme v Mnichově bojovali nebo nebojovali, co Masaryk. A rozrušovat toto klišé, které máme v hlavách, nás s Pavlem Kosatíkem oba přitahovalo. Jeho v knihách, které píše, a já v dokumentech, které jsem natáčel. Oba jsme se k tomu přibližovali. Ale hrané filmy mohou zasáhnout diváky podstatně více, než jak jsme přemítání nad historií oba dosud odděleně prováděli.“

Herec Marian Roden (vlevo) a scénárista cyklu České století Pavel Kosatík. | Foto: ČTK

Hlavním cílem Českého století je podle scénáristy Pavla Kosatíka, aby divák nad historií více přemýšlel.

„Když v tom našem cyklu někoho něco naštve, tak bych si strašně přál, aby se s tou svojí naštvaností nespokojil, ale aby řekl proč. A tím odvedl jakousi myšlenkovou práci.“

Cyklus České století uvede Česká televize od 27. října.

Režisér cyklu České století Robert Sedláček. | Foto: ČTK

Veronika Sedláčková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme