Digitalizace postupně likviduje malá vesnická kina

Vesnická kina zanikají. Právě zrušili například kino v Moravských Budějovicích. Menší města a obce totiž nemají peníze na nové promítačky. Jenže distributoři už většinu filmů dodávají pouze v digitální podobě a ty se na starých přístrojích promítat nedají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kino Šebetov | Foto: Michal Záboj

Na Třebíčsku už promítají poslední dvě kina - v Třebíči a Jemnici.

Moravské Budějovice se dlouho držely nad propastí, kam ale zákonitě musely nakonec spadnout, protože tamní kino provozovali Sokolové a ti příliš peněz nemají. Nabízeli kino Městskému středisku, jenže to už provozuje letní kino a s tímto areálem má i tak dost plné ruce práce, takže Sokoly odmítlo.

V ostatních částech našeho kraje je situace ještě horší než na Třebíčsku. V Ledči už kino zavřeli dávno, dnes je z něj supermarket a nepomohly ani petice a snaha prohlásit tamní kino památkou.

V současné době dokonce hrozí, že bez kina zůstane i 25 000 obyvatel Havlíčkova Brodu. Město mělo původně dvě kina. Kino Oko v bývalé sokolovně, tam ale sedačky odvezli a dnes je z něj kulturní dům.

Kino zůstává už pouze v kulturním domě Ostrov. Jenže má soukromého provozovatele, který se s městem nemůže dohodnout na dotacích a hrozí, že kino také zavře.

Vypadá to, že jiná cesta než kina za drahé peníze takzvaně digitalizovat neboli modernizovat neexistuje.

Michal Malý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme