Dnes se můžete stát tvůrci celosvětového dokumentu

Internetová videoplatforma YouTube dnes spojuje své síly s britskými filmaři Kevinem Macdonaldem a Ridleym Scottem. Vybízejí lidi z celého světa, aby s nimi během dneška natočili zajímavé momenty svého života pro dokumentární celovečerní flm nazvaný "Život v jednom dni", který se pak předvede na americkém filmovém festivalu Sundance v příštím roce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filmová kamera

Zatímco Sir Ridley Scott je Angličan, Kevin Macdonald je naopak skotského původu. Oba jsou proslulí filmaři Udělali si jméno v Hollywoodu i mimo něj. Vyjmenovat jejich filmy by trvalo několik minut. Pro zahraniční novináře v Londýně uspořádali prezentaci svého dnešního filmového projektu.

Dvaačtyřicetiletý Kevin Macdonald střílel rady přímo od boku - co mají účastníci projektu na svých kamerách filmovat a shrnul to do otázek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Milana Kocourka o filmu Život v jednom dni

„Byl bych rád abyste mi odpověděli na tři otázky. První je, čeho se ve svém životě nejvíc bojíte. Tak nevím, třeba já se bojím hadů, nebo populační exploze, ale mohou to být klimatické změny, nebo bojím se čarodějnice, co bydlí vedle mě,“ řekl Kevin Macdonald.

„Druhá otázka je, co milujete a třetí velmi jednoduchá co vás rozesměje. Například mě rozesmějí politici a poslední věc co potřebuju je, abyste vyndali všechno ze svých kapes a nafilmovali to. Já třeba mám v kapsách I phone, klíče, a propisovačku, co mi dal Donald Sutherland, pak taky kapesník. Ve vašich kapsách jsou možná zajímavější věci. To bych byl velice rád, kdybyste to pro mně udělali, protože to dělají lidé po celém světě, a ten film bude mít svou sociální hodnotou, bude to jedinečný dokument,“ pokračoval Macdonald.

Macdonald: Doufám, že se zapojí i Češi

Pak se v rozhovoru s kolegou Ivanem Kytkou obrátil přímo na české zájemce a prozradil co ho pro ten film inspirovalo:.

„Doufám, že v České republice, kde mají velkou filmovou historii, budou mít lidé zájem účastnit se filmu 'Život v jednom dni'. V Británii je precedens, ve třicátých a čtyřicátých letech, říkalo se tomu masové pozorovací hnutí. Zapojilo se do něj tisíc dobrovolníků po celé Británii a každý z nich psal jednou za měsíc podrobnosti ze svého každodenního života do zvláštního deníku, posílali to do ústředí, kde se to sestřihávalo do esejů a knih,“ připomněl Macdonald.

„Tuto myšlenku jsem pro náš film ukradl. Lidé si dnes už nepíší deníky, spíš užívají kamery a internet, velká věc na filmu je ta, že zaznamenává věci rychle, jak lidé žijí, jejich stav mysli, zda jsou znepokojeni nebo šťastní, smutní, kino je mnohem víc emocionální médium,“dodal.

A účastníci jsou vítáni nahrát své zajímavé momenty na www.youtube.com/lifeinaday.

Milan Kocourek, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme