Do boje o Oscara půjdou místo Hořícího keře Donšajni. Menzel si moc šancí nedává

O prestižní filmové ocenění Oscar v kategorii neanglicky mluvených snímků bude za Českou republiku bojovat poslední film Jiřího Menzela Donšajni. Česká filmová a televizní akademie původně vybrala do nominací Hořící keř režisérky Agnieszky Hollandové. Film ale nesplnil podmínky soutěže.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Hartl a Martin Huba ve filmu Donšajni

Jan Hartl a Martin Huba ve filmu Donšajni | Foto: Bontonfilm

Akademie si nechala vypracovat právní rozbor, jestli je vůbec možné u nás i v zahraničí oceňované drama Hořící keř do Ameriky poslat.

O Oscara totiž nemůže soutěžit snímek, který už běžel v televizi, a Hořící keř vznikal jako televizní seriál a až později byl přestříhán do filmové podoby.

Přehrát

00:00 / 00:00

Okolnosti oscarové nominace přiblížila redaktorka Zuzana Vlčková

Právní rozbory označily přestříhaný Hořící keř za nový snímek, americká Akademie filmového umění však měla jiný názor.

Větší překvapení než nenominování snímku o Janu Palachovi vyvolal náhradní titul. Film Jiřího Menzela totiž nemá v Česku dobré recenze.

„Pro mě jsou Donšajni jedno z největších zklamání dokonce možná posledních několika let. To, že natočí špatný film špatný režisér, vcelku nebývá překvapení, ale když špatný film natočí Jiří Menzel, tak je to smutná zpráva. A o to smutnější je zpráva, že by nás tenhle film měl reprezentovat v bojích o Oscara,“ uvedla například filmová publicistka Darina Křivánková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Režisér Jiří Menzel mluvil o nominaci svého filmu Donšajni

Podle kritiků nemají Donšajni zformované téma, a co je horší, nefungují prý ani řemeslně.

„Oni mají svoji pravdu. Hloupé je, že to nedokládají žádným argumentem. Jak jsem to zatím přečetl, tak jsou to takové dojmy. Ale nevidím v tom žádný důkaz nebo srovnání s něčím. Mají svoji pravdu, já jim ji nemůžu brát. Mě jenom těší, že kritika nahnala do kin víc diváků, protože diváci většinou reagují opačně, než jak reagují kritici. Ale samozřejmě nerad o sobě čtu, že jsem lotr a že jsem senilní,“ namítá režisér Jiří Menzel.

Druhá šance prý není běžná

I přes kritiku získal Menzelův film v hlasování České filmové a televizní akademie, která je složená z asi dvou set porotců, druhý největší počet hlasů. „Toto je výsledek velmi demokratického hlasování,“ podotkl předseda akademie Ivo Mathé s tím, že Donšajni byli zkrátka na řadě.

Zároveň je podle svých slov Mathé rád, že Česká republika vůbec může Menzlovu práci na Oscary poslat. To, že by po odmítnutí nějakého snímku mohla země nominovat další film, totiž prý není vůbec obvyklé.

Jiří Menzel při natáčení filmu Donšajni | Foto: oficiální Facebook filmu Donšajni

Sám režisér má ze zařazení svého snímku do soutěže rozporuplné pocity. Česká akademie by podle něj měla vybírat takové filmy, aby se líbily v Americe. A zatímco Hořící keř se zabývá závažnou tematikou, Donšajny považuje Menzel za lehký film, který se hodí do českých kin, ale ne na velkou soutěž.

„Tam bude asi 70 jiných filmů a myslím, že Donšajni mezi nimi šanci nemají, že česká akademie má vždycky především vybírat filmy ne podle sympatií, i když za to svým kolegům děkuji, ale podle toho, u kterého filmu opravdu šance je. Ku prospěchu českého filmu by bylo, kdyby tam opravdu šel film, který šanci má. A myslím si, že je tady chyba a velká škoda, že Hořící keř tam nemůže být,“ dodal.

Helena Šulcová, Zuzana Vlčková, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme