Do čínských kin přichází kontroverzní snímek Květy války

Do čínských film přichází kontroverzní velkofilm Flowers of War, v překladu Květy války. Podle kritiků je snímek čínskou propagandou. Pozitivní reklamu filmu neudělal ani představitel hlavního hrdiny, americký herec Christian Bale, který se během svého pobytu v Číně pokusil setkat se známým čínským disidentem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peking | Foto: Robert Mikoláš

Schůzka Christina Balea se nakonec neuskutečnila kvůli zásahu policie a teď se dokonce spekuluje, že se herec do Číny za to dlouho nepodívá.

Historické drama Jin Ling Shi San Chai je druhý nejdražší asijský film. Snímek bude uváděn ve světě v anglickém překladu jako Flowers of War a natočil ho jeden z nejznámějších čínských režisérů Zhang Yimou.

Přehrát

00:00 / 00:00

RRž-Čína-film-Nanking.mp3

Ještě před uvedením ale film sbírá rozporuplné recenze. Někteří ho považují za výborný, včetně těch, kteří ho nominovali na Zlatý glób v kategorii nejlepší zahraniční film 2011, jiní ho nazývají nacionalistickou a proti-japonskou propagandou.

Příběh se odehrává v době nankingského masakru. Tedy v roce 1937, kdy v čínském městě Nanking zabila japonská vojska deseti tisíce obyvatel. V městě hrůzy se ocitá i Američan John Miller, který se schová do místního kostela se skupinou školaček a prostitutek.

To, zda se mu je pak podaří zachránit je hlavním tématem filmu.

Christian Bale, který ztvárnil hlavní postavu snímku a je známý například jako přestavitel Batmana, se v Číně ale zapsal i jinak než jako herec.

Po natočení snímku se Bale vydal s redaktory americké televize CNN za čínským aktivistou Čenem Guangčengem, který je už několik let v domácím vězení. Při pokusu o setkání byla skupina z vesnice, kde aktivista žije, vyhnána. Bale přišel o kameru a byl čínskými policisty napaden.

Film, který Bale právě v Číně dotočil, by údajně mohl získat i Oskara. Jak ale někteří kritici tvrdí, to že má hlavní hrdina konflikt s čínskými úřady, nepomáhá jeho reklamě. O nominaci tak snímek kvůli čínským úřadům může lehce přijít.

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme