Do čínských kin přichází kontroverzní snímek Květy války

Do čínských film přichází kontroverzní velkofilm Flowers of War, v překladu Květy války. Podle kritiků je snímek čínskou propagandou. Pozitivní reklamu filmu neudělal ani představitel hlavního hrdiny, americký herec Christian Bale, který se během svého pobytu v Číně pokusil setkat se známým čínským disidentem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peking | Foto: Robert Mikoláš

Schůzka Christina Balea se nakonec neuskutečnila kvůli zásahu policie a teď se dokonce spekuluje, že se herec do Číny za to dlouho nepodívá.

Historické drama Jin Ling Shi San Chai je druhý nejdražší asijský film. Snímek bude uváděn ve světě v anglickém překladu jako Flowers of War a natočil ho jeden z nejznámějších čínských režisérů Zhang Yimou.

Přehrát

00:00 / 00:00

RRž-Čína-film-Nanking.mp3

Ještě před uvedením ale film sbírá rozporuplné recenze. Někteří ho považují za výborný, včetně těch, kteří ho nominovali na Zlatý glób v kategorii nejlepší zahraniční film 2011, jiní ho nazývají nacionalistickou a proti-japonskou propagandou.

Příběh se odehrává v době nankingského masakru. Tedy v roce 1937, kdy v čínském městě Nanking zabila japonská vojska deseti tisíce obyvatel. V městě hrůzy se ocitá i Američan John Miller, který se schová do místního kostela se skupinou školaček a prostitutek.

To, zda se mu je pak podaří zachránit je hlavním tématem filmu.

Christian Bale, který ztvárnil hlavní postavu snímku a je známý například jako přestavitel Batmana, se v Číně ale zapsal i jinak než jako herec.

Po natočení snímku se Bale vydal s redaktory americké televize CNN za čínským aktivistou Čenem Guangčengem, který je už několik let v domácím vězení. Při pokusu o setkání byla skupina z vesnice, kde aktivista žije, vyhnána. Bale přišel o kameru a byl čínskými policisty napaden.

Film, který Bale právě v Číně dotočil, by údajně mohl získat i Oskara. Jak ale někteří kritici tvrdí, to že má hlavní hrdina konflikt s čínskými úřady, nepomáhá jeho reklamě. O nominaci tak snímek kvůli čínským úřadům může lehce přijít.

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme