Do kin jde nový dokument Těžká volba. Ukazuje Fica ve dvou kampaních

Těsně před parlamentními volbami se do slovenských kin dostal dokument o tamním premiérovi Robertu Ficovi a dnes večer bude mít snímek slavnostní předpremiéru i v Praze. Film, jehož autory jsou slovenská režisérka Zuzana Piussi a její český kolega Vít Janeček, ukazuje dvě vypjaté kampaně a pro Čechy i pro Slováky chce mít stejný vzkaz – volit má smysl, i když to tak na první pohled vždycky nevypadá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ficova strana Smer jeho prohru v prezidentských volbách nevidí tak tragicky

Ficova strana Smer jeho prohru v prezidentských volbách nevidí tak tragicky | Zdroj: Reuters

Základ pro dokument Těžká volba položily prezidentské volby na Slovensku v roce 2014. Někdejší podnikatel a filantrop Andrej Kiska v nich nakonec překvapivě hladce porazil úřadujícího premiéra Roberta Fica.

Režisérka Zuzana Piussi tehdy měla v terénu necelou desítku kameramanů, kteří sledovali jednotlivé kandidáty.

Přehrát

00:00 / 00:00

O filmu Těžká volba natáčel s jeho tvůrci redaktor Českého rozhlas Vojtěch Berger

„Nám nešlo o to ukázat, že ten politik je dobrý a ten špatný, ale jak se ta kampaň vytváří, co vlastně je ta politika,“ říká Piussi.

V kampani bylo hodně špíny. Fico třeba obvinil Kisku z lichvářských praktik v podnikání a z příslušnosti k sektě scientologů.

Podobně útočný byl premiér i před letošními volbami – tentokrát si vybral téma migrace a údajné nebezpečí, které pro Slovensko představují uprchlíci mířící do Evropy.

I proto autoři dokumentu přidali k dva roky starým materiálům ty čerstvé z letošní kampaně. Poslední dotáčky skončily před pár týdny.

„Proto jsme vlastně točili dvoje volby, protože to ukážete jen, když se to pakuje. Vidíte, jak Fico označí Kisku za nebezpečného pro tuto zem a tady vidíte zase, jak Fico řeční o tom, jak nás zachrání před uprchlíky. Takže vidíte vytváření toho strachu,“ popisuje Piussi.

Tenhle film však nemá být o slovenském premiérovi. Tomu Piussi věnovala jiný dokument z roku 2012 s názvem od Fica do Fica.

„Film není o tom – podívejte se, ten Fico je strašný. Toho Fica tam vidíte, vidíte jeho populismus, vidíte i jiné, jak se snaží mít nějaký populismus, co říkají, je to tam ukázané. Já si nemyslím, že když Fico odejde, tak to najednou bude krásné. Já bych byla ráda, ale není to tak, nevěřím tomu,“ doplňuje Piussi.

Dokumentaristka Zuzana Piussi | Foto: Martin Melichar

I když je v novém filmu vidět řada politiků, řeč s autory dokumentu se stejně nakonec stočí hlavně na premiéra.

Poslední předvolební průzkumy předpovídaly jasné vítězství vládní strany SMER a s největší pravděpodobností i prodloužení premiérského období Roberta Fica. Ten už vládu vede s jednou přestávkou celkem osm let.

Druhý režisér filmu Těžká volba Vít Janeček nepochybuje o tom, proč hraje Fico v poslední dekádě na Slovensku takovou roli.

„Myslím, co se týká Fica, že je v tom filmu například vidět jeho politická zručnost, způsob, jakým dokáže ustát tu porážku, kdy blahopřeje novému prezidentovi a mluví o tom, jaká bude vlastně jejich spolupráce. Ale zároveň si na tom člověk uvědomí, že to opravdu nemůže dělat každý, že tam je obrovská propast mezi dvěma tvářemi,“ říká Janeček.

Slovenské reálie ve filmu komentují i některé české osobnosti, autoři proto doufají, že si najde publikum v obou zemích.

I dnešní předpremiéra v Praze má záměrně určené datum. Do voleb na Slovensku zbývají jen hodiny a v Praze žije početná slovenská komunita, která může hlasovat.

„Je to vlastně obecný film. Věřím, že se to týká jak prezidentských, tak parlamentních voleb, že nakonec si člověk řekne: Nevykašlu se na to. Protože ta šance tam vlastně pořád je. Ten systém pořád nabízí šanci se obnovit, když do struktury, která je daná, se dostanou rozumní třeba nebo principiální lidé,“ podotýká Janeček.

„Já doufám, nebo bych byla šťastná, kdyby to tak bylo,“ říká k tomu Zuzana Piussi. „Kdyby vlastně ten, kdo vytváří strach, najednou pohořel v té společnosti, já bych si to přála,“ dodává.

Oficiální premiéru v Česku bude mít Těžká volba na festivalu Jeden svět v půlce března.

ČRo, Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme