Do kin jde Zkáza krásou. Dokument o Lídě Baarové natočila Helena Třeštíková

Do českých kin dnes vstupuje dokumentární film Zkáza krásou. Líčí milostné vztahy i dramatické pracovní osudy prvorepublikové herecké hvězdy Lídy Baarové. Snímek natočili Helena Třeštíková a Jakub Hejna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lída Baarová, 1937 | Foto: Licence Public Domain, volné dílo, UFA Universum Film AG, Potsdam

Lída Baarová byla podle mnohých herečka, pro kterou byla její krása největším darem i prokletím zároveň. Dokázala si podmanit i nejobávanější muže své doby.

„V tom momentě řekl Goebbels: sie sind nicht verheiratet? (vy nejste vdaná?) On se do mě šíleně zamiloval,“ vzpomínala v devadesátých letech minulého století Lída Baarová na svůj vztah s nacistickým ministrem propagandy Josephem Goebbelsem, který se jí stal osudným.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vzlety a pády prvorepublikové hvězdy Lídy Baarové ukazuje dokument Zkáza krásou. Natočili ho Helena Třeštíková a Jakub Hejna a ode dneška je k vidění v kinech

Kvůli němu byla v Československu obviněna z kolaborace s Němci a vězněna. Po únoru 1948 emigrovala.

Do konce života Baarová tvrdila, že nevěděla o zvěrstvech, která Goebbels vymýšlel a páchal. Režisérka Helena Třeštíková ale její slova trochu zpochybňuje.

„Asi zaznamenala, že je to důležitý a mocný muž, který se nějak snaží hýbat Německem. Tak nevím, do jaké míry to je dneska taková stylizace, že se o politiku nezajímala, a do jaké míry to je pravda.“

Lída Baarová a Joseph Goebbels | Foto: archiv Rozkvetlé konvalinky

Helena Třeštíková ve filmu využívá autentického vyprávění Lídy Baarové z roku 1995 i archivních materiálů. Pomocí nich ukazuje, jak stejní lidé skandovali během okupace podporu Hitlerovi a po válce zase Gottwaldovi.

Režisérka využívá i záběrů, které s Adolfem Hitlerem natočila jeho přítelkyně Eva Braunová.

„Tyto archivy Evy Braunové jsou velmi drahé. Ale jsou to jediné záběry Hitlera v soukromí. Když jsme ho potřebovali mimo jeho oficiální přehlídky a parády a marše, tak se zjistilo, že vlastně téměř nic jiného neexistuje než tyto archivy Evy Braunové,“ vysvětluje Třeštíková.

„Je to velmi zajímavé, jak ona točila na barevnou šestnáctku v té době různá setkání a takovou jako veselou společnost,“ dodává režisérka.

Dokument Zkáza krásou mapuje celý dramatický život Lídy Baarové a připomíná i snímky, které jako herečka natočila v zahraničí. Lída Baarová zemřela v roce 2000 ve věku 86 let v rakouském Salcburku.

Film Heleny Třeštíkové Zkáza Krásou je ode dneška k vidění v kinech. Hraný snímek Filipa Renče o Lídě Baarové přijde do kin 21. ledna.

Tomáš Pilát, Marek Blaho Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru