Do kin jde zrestaurovaná sci-fi klasika Ikarie XB 1. Předpremiéru měla v Cannes

Kultovní československý film Ikarie XB 1 z roku 1963 se vrací na plátna kin. Digitálně zrestaurovaná verze snímku režiséra Jindřicha Poláka a scénáristy Pavla Juráčka si už svou předpremiéru odbyla na festivalu v Cannes. V českých kinech ji budou moci diváci vidět už zítra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Macháček ve filmu Ikarie XB 1 | Foto: Filmové studio Barrandov

Rok 2163, vesmírná loď pluje nekonečným kosmem. Její posádka se snaží zjistit, jestli mimo zemi existuje život. Poklidný let ale přeruší série dramatických událostí.

Film Ikarie XB 1 bude v restaurované podobě uveden jako jeden ze čtrnácti klasických českých filmů, které Národní filmový archiv postupně digitálně čistí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česká vědeckofantastická klasika film Ikarie XB 1 inspirovala světové filmaře. Zítra se znovu vrací na česká plátna. Téma Radka Kříže

„Ikarie XB 1 má zvláštní postavení v dějinách českého filmu, protože byla velmi silně podpořena barrandovským studiem už v přípravách a potom i v době vzniku. Nám se zdálo, že je to film, který si zaslouží velké plátno a pozornost v mezinárodním měřítku,“ popisuje ředitel filmového archivu Michal Bregant.

„Jsem velkým fanouškem nové vlny, ale není dobré, když se moderní česká kinematografie redukuje jenom na ni. Ikar XB 1 je film, který je z dnešního hlediska vlastně zakladatelským dílem moderních sci-fi snímků.“

S mnoha věcmi se tvůrci Ikarie setkali poprvé, a to včetně přípravy futuristických kostýmů. Tehdejší pomocný režisér filmu Hynek Bočan měl například zjistit, jak věrně můžou kopírovat uniformy ruských kosmonautů.

„Tady vlastně vznikalo něco, co u nás předtím ještě nikdy nikdo nenatočil. My jsme museli vynalézt spoustu věcí. Například kosmonauti museli mít skafandry a my řešili, jak mají vypadat. V té době byla studená válka, takže jsme neměli moc informací z americké strany. Informace, které jsme měli ze sovětské strany, se ukázaly být poněkud bludné,“ vypráví Bočan.

„Měli jsme fotografii sovětského kosmonauta, který měl na sobě skafandr a na prsou takovou zvláštní krabici. Já jsem dostal za úkol zjistit, na co to zařízení vlastně je. Tak jsem se obrátil na naše odborníky. Oni se hrozně dlouho kroutili a pak konečně jeden podlehl a řekl, že ta krabice je k ničemu. Ona je na fotografiích jenom proto, aby zmátla americké kosmonauty a jejich odborníky. Až tak daleko to šlo.“

Na filmové přehlídce v New Yorku viděl Ikarii XB 1 i americký režisér Stanley Kubrick. Jeho pozdější slavná Vesmírná odysea z roku 1968 v některých momentech českou Ikarii připomíná.

Radek Kříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme