Do kin vstupují Husiti, celovečerní debut režiséra Pavla Koutského

Zkušený režisér animovaných filmů Pavel Koutský se rozhodl tak trochu přepsat známé události českých dějin. Sedm let vytvářel celovečerní debut o tom, že postavu Jana Žižky si vymysleli dva popletové, a kazatel Jan Hus nikdy nebyl upálen. Režisér animovanou komedii, která má měnit dějiny, nazval Husiti. Do kin vstupuje dnes.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Režisér Pavel Koutský tak trochu přepsal známé události českých dějin | Zdroj: ČTK

Výtvarník Pavel Koutský pracuje stylem totální animace. Každý jednotlivý záběr kreslí zvlášť, i proto během sedmi let jeho tým pokreslil nepočítaně papírových archů. „Jsou toho štosy. Jsou ve studiu a teď je asi budeme muset vyvézt někam na skládku,“ říká výtvarník a režisér.

Zůstane jenom film a v tomto případě také počítačová hra, kde hlavními hrdiny jsou nemajetný šlechtic Mlhoš a Záboj chudý odjakživa. Barevné a trochu zkarikované postavičky namluvili hlavně herci pražského Divadla Ypsilon, hudbu složil Miroslav Kořínek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O filmu Husiti natáčela s Pavlem Koutským redaktorka Michaela Vetešková

„S Jirkou Lábusem děláme strašných let, jemu hluboká úcta, velká radost a vždycky se mi s ním dělalo výborně. Teď ještě jsme k tomu zkusili přibrat ty další, které jsem vždycky znal, měl jsem k nim velkou úctu, a teď se zúčastnili téhle té akce. “

Koutský chce svým prvním celovečerním titulem zbořit mýty o husitské éře a podle jeho slov je mu jedno, jestli trochu poplete i školáky, kteří nedávali v hodinách dějepisu pozor.

„Ty interpretace historie jsou tak zmatené, je jich tolik. Já si myslím, že tohle v tom nemůže udělat větší zmatek; spíš takové to ‘Hle, zkusme o tom přemýšlet‘,“ věří Pavel Koutský.

Film Husiti stál 21 milionů korun a finančně ho podpořila Česká televize i Fond kinematografie.

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme