Dokument Česká cesta přibližuje pozadí kuponové privatizace v Československu

Kuponová privatizace odstartovala v Československu v roce 1992. Mezi lidmi měla obrovskou odezvu. Nyní se k ní vrací dokumentární film Martina Kohouta Česká cesta. Pro diváky může být až dojemné připomenout si, co jsme zažívali před téměř čtvrtstoletím.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kuponová knížka

Kuponová knížka | Foto: Rios, Wikimedia, public domain

Film stojí především na výpovědích strůjců a důležitých účastníků kuponové privatizace. A to i těch, kteří s ní nesouhlasili. Ve filmu mluví například Dušan Tříska, Tomáš Ježek nebo Petr Pithart. Výpovědi jsou pak ilustrovány dobovými zpravodajskými šoty.

Tvůrci filmu se snaží být objektivní a nikomu nestranit. Dali příležitost promluvit jak skalním zastáncům, tak i odpůrcům kuponové privatizace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dokument Česká cesta představil Tomáš Pilát

Nakonec je ale ve filmu víc těch, kteří o kuponové privatizaci mluví s určitými výhradami, i když jsou dnes pokládáni za její spolutvůrce. Třeba Tomáš Ježek.

Filmy, kde se v zásadě po celou dobu jejich trvání střídají mluvící hlavy, můžou být i dost nezáživné. To ovšem není případ České cesty. Martin Kohout umí mistrně stříhat tak, že film není nuda.

Autor, který už má za sebou film věnovaný privatizaci Barrandova, se na kuponovou privatizaci dívá s generačním odstupem, což je pro film dobře. Kohout je totiž ročník 1984, takže v roce 1992 byl ještě dítě školu povinné.

„Je to určitý bod, kde se sbíhají nálady doby a politické tendence, které z nich vyplývají. Včetně osobností politického života, které dokázaly těchto nálad využít a určitým způsobem se tam chovat. Takže ona je výsledkem našeho kolektivního úsilí o budování demokratického státu v určité době,“ říká režisér Tomáš Kohout o československé kuponové privatizaci.

Film Česká cesta je k vidění i v kinech. Diváci to ale nemají úplně jednoduché. Tvůrci a producenti se rozhodli pro trochu netradiční formu prezentace filmu. Kmenovým kinem dokumentu se stalo pražské kino Pilotů ve Vršovicích, kde bude k vidění víceméně pravidelně jednou za dva týdny.

Další projekce budou nepravidelné, při různých příležitostech nebo na objednávku. Filmaři si tak slibují delší diváckou životnost snímku.

Tomáš Pilát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme