Dokument ‚Hledá se prezident‘ režiséra Kudrny mapuje nedávnou přímou prezidentskou volbu

Historicky první přímá volba českého prezidenta zajímala nejen média, ale i dokumentaristy. Ani ne dva měsíce po jejím konci je tu první film s názvem Hledá se prezident. Natočil ho režisér Tomáš Kudrna a dnes večer má v pražském kině Světozor slavnostní premiéru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentští kandidáti před poslední debatou v České televizi | Foto: Stanislav Zbyněk | Zdroj: ČTK

Miloše Zemana umí teď režisér Tomáš Kudrna napodobit nejen hlasem, ale i gesty. Ostatně nejen s ním, ale i s dalšími uchazeči o prezidentský úřad strávil skoro tři čtvrtě roku.

Dokument Hledá se prezident má skoro dvouhodinovou stopáž, napínavější je ale až druhá půlka. Ta sleduje dění po prvním kole volby.

Jedním z vrcholů snímku je i setkání původně favorizovaného, nakonec ale neúspěšného kandidáta Jana Fischera s dobrovolníky.

„Ještě než k nim Jan Fischer ze své kanceláře sešel, odeslal do ČTK svoje vyjádření, které je jakoby neutrální, ale přeci jenom v tom vyjádření naznačuje podporu Miloši Zemanovi. Někteří z nich, například mladík Michal, ho začali konfrontovat, že je to v rozporu s tím, co během kampaně půl roku říkal. Konec uvidíte ve filmu. V zásadě to tak je. Je to podáno věrohodně. Jan Fišer si vzal svoji péřovku a odešel,“ popisuje dokumentarista Tomáš Kudrna, kterého česká politika dlouhodobě zajímá. Věnoval se jí i ve svém filmu Vládneme, nerušit.

Přehrát

00:00 / 00:00

S režisérem Tomášem Kudrnou natáčela redaktorka Eva Rajlichová.

Dokument nenabízí žádná zasvěcená slova politologů ani vysvětlující komentáře. Je čistě na divákovi, jaký si z předloženého materiálu udělá na prezidentskou volbu a její protagonisty názor.

„A nechtěl jsem spekulovat nebo vytvářet v divákovi pocit, že je manipulován do toho, aby si myslel něco horšího o jednom kandidátovi a lepšího o druhém. Právě to, že jsem ani nekladl otázky, ani jsem nějakým způsobem neovlivňoval situace, byl styl, který měl věrohodnost podání zachovat,“ říká režisér.

Tomáš Kudrna tedy nechává hovořit obraz, fakta a zvuk. Přesto je dostatečně patrné, co pomohlo Miloši Zemanovi prezidentské volby vyhrát.

„On se vlastně vždycky a za jakýchkoli okolností choval jako vítěz. Kamkoli přišel, tam si byl nesmírně jistý sám sebou. On velice dobře ví, koho má z médií oslovovat, na koho má být hodný, s kým si má dobře rozumět. To jsou většinou ti, jejichž pořady nebo reportáže jsou dobře sledované,“ myslí si Kudrna.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme