Dokument o nepotrestaném komunistickém zločinci Vašovi měl premiéru v MeetFactory

Dokument o jednom z nejbrutálnějších komunistických zločinců Karlu Vašovi měl dnes večer premiéru v pražské MeetFactory. Vaš, který loni v prosinci zemřel, si vysloužil od politických vězňů přezdívku soudce kat. V 50. letech vynesl na 200 rozsudků s tresty vyššími než deset let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Vaš na frontě na Slovensku 1944 | Foto: Národní archiv České republiky

Mimo řady vysokých trestů pro politické vězně Vaš také přispěl k nezákonnému odsouzení generála Heliodora Píky k trestu smrti. Za své zločiny přesto nebyl nikdy pravomocně odsouzen.

„Vaš byl radikální fanatik sovětského typu, který neměl žádné sociální cítění nebo sociální inteligenci. Takových lidí může žít i dnes hodně, ale ta doba mu dala naprosto neomezené možnosti,“ říká autor dokumentu Vrahem z povolání – Utrpení soudce Karla Vaše Pavel Paleček.

Polohraný snímek už měli možnost vidět diváci v Bratislavě. Podle historika a dokumentaristy Pavla Palečka byl zájem obrovský.

„My jsme byli všichni hrozně překvapení, protože to přijetí bylo naprosto bezprostřední. Přišlo strašně moc lidí, pro některé už bohužel nebylo místo, čekali tam od půl páté, ačkoli film začínal v šest. My jsme z toho byli úplně zaskočeni,“ říká dokumentarista.

Eva Rajlichová, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme