Dokument o tykadlovém řidiči Romanu Smetanovi nadchl diváky v Jihlavě

Nový dokument od autorského tandemu Vít Klusák a Filip Remunda o řidiči Romanu Smetanovi, odsouzeném za to, že politikům na plakátech přimaloval tykadla, viděli v premiéře diváci na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Jihlava. Přestože se začínalo v půl jedenácté v noci, byl velký sál Domu kultury beznadějně plný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plakát k premiéře dokumentu o tykadlovém řidiči Smetanovi | Foto: Eva Rajlichová

Během projekce Svobody pro Smetanu, jak se dokument jmenuje, byl často slyšet smích. A smál by se možná i hlavní hrdina Roman Smetana, kdyby právě teď neseděl ve vězení za to, že na předvolební plakáty politiků domalovával dnes už ikonická tykadla. Obecně prospěšné práce vykonávat odmítl.

Podle jednoho z tvůrců filmu Víta Klusáka měla většina lidí někdy chuť něco na billboardy s politickými slogany přikreslit. „On byl jediný, kdo kvůli tomu skončil ve vězení,“ podotkl Klusák.

Přehrát

00:00 / 00:00

S tvůrci filmu o "tykadlovém" řidiči Smetanovi Vítem Klusákem a Filipem Remundou natáčela Eva Rajlichová.

„Jsem přesvědčený, že ten Smetanův trest je nepřiměřeně tvrdý. Otázka je, jestli to řešit represivně, nebo se pokusit zamyslet nad podstatou, v tomto konkrétním případě nad podstatou Smetanova činu, nad podstatou jeho sdělení,“ uvedl druhý spolutvůrce Filip Remunda.

Pro zfilmování příběhu bývalého zaměstnance olomouckého dopravního podniku Romana Smetany se rozhodli především proto, že jeho čin považují za vyjádření politického názoru.

„Dokresloval slogany na politické reklamy, on vedl dialog s těmi politiky. Pro mě se nejedná o vandalství, ale o výrazný občanský postoj, kterým se chtěl vyjádřit k politice, tudíž je to politický čin, a jako takový má být nahlížen, nikoli jako vandalství,“ řekl Remunda.

Na začátku prý Roman Smetana moc nakloněný myšlence natáčení nebyl, nakonec ho ale dokumentaristé přesvědčili.

Roman Smetana přichází mezi novináři na policejní služebnu v centru Prahy podat vysvětlení | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

„On je vlastně mírný, klidný, přemýšlivý, vtipný, má takový odstup, má i odstup sám od sebe,“ popsal momentálně nejslavnějšího řidiče v České republice Vít Klusák. Právě on strávil poslední týden ve střižně, aby stihl snímek pro včerejší promítání dokončit.

Svoboda pro Smetanu je součástí nového dokumentárního cyklu veřejnoprávní televize Český žurnál, organizátoři jihlavské přehlídky ho původně chtěli zařadit do hlavní soutěže. Česká televize Svobodu pro Smetanu nakonec nepřihlásila, prý proto, že se nestihla důkladně seznámit s jeho obsahem.

Eva Rajlichová, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme