Dokument o uznávaném scénografovi Josefu Svobodovi má premiéru

Do českých kin dnes vstupuje film o význačném českém scénografovi a také spoluzakladateli Laterny magiky Josefu Svobodovi. Jako svůj celovečerní dokumentární debut ho natočil Svobodův vnuk, filmař Jakub Hejna. Vedle toho, že detailně představuje tvorbu svého dědečka, otevřeně rozkrývá i osobní vztahy a problematické události Svobodova života.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Svoboda

Režisér Jakub Hejna natáčel dokument o svém dědečkovi po celé Evropě. Uznávaný scénograf Josef Svoboda totiž pracoval na předních světových divadelních scénách.

Právě on poprvé použil v divadle laser, vymyslel světelnou stěnu a speciální světla, která nesou jeho jméno.

Dokument jde do kin v předvečer výročí jeho smrti. A spolu s vnukem a autorem Jakubem Hejnou je průvodcem filmem i kopie Svobodovy busty, jejíž bronzový originál stojí v Národním divadle.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dokument o uznávaném scénografovi Josefu Svobodovi má premiéru

„Dumal jsem, jak to udělat, aby to nebylo o něm bez něj. Stalo se to, že najednou busta v záběrech byla, a pak nějakým způsobem ho umísťuju zpátky i s tím vědomím toho, zda pro mě osobně do Národního divadla patří, čí nepatří. Pro mě tam patří,“ říká Jakub Hejna.

Ve filmu otevírá i několik rodinných třináctých komnat, třeba otázku možné spolupráce Josefa Svobody s StB.

„Děda prochází nějakým životem, reaguje na určité okolnosti. My v ten moment tam nejsme a díváme se už na hotový život, jako kdyby to byla už přečetná kniha o jeho životě. Ale to je pro mě něco jiného, než když si představím, jak přemýšlel, jaké byly na něj tlaky. Moudrý nesoudí, jak se říká, tak já jsem se to snažil nechat spíš na divákovi,“ dodává Hejna.

Podle autorů je film určený divákům, kteří se chtějí něco dozvědět, i třeba o scénografii samotné. Proto se možná bude i pouštět na školách.

Dokument bude uveden na letošním Pražském Quadrinennale a promítá se i v divadlech. O film mají zájem také v Itálii a ve Španělsku, kde je dílo Josefa Svobody velmi známé.

Lucie Husárová 1, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme