Dvojí život českého horolezce Radka Jaroše ukazuje dokument Cesta vzhůru

Jak to vypadá, když si člověk sáhne na dno svých sil. I o tom je dokument Cesta vzhůru, který se dostává do kin. Jeho hlavním hrdinou je horolezec Radek Jaroš. Jako patnáctý člověk na světě zdolal všechny osmitisícovky bez kyslíkového přístroje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radek Jaroš při zdolávání ledové stěny v Nepálu | Foto: Radek Jaroš

Dokument má dvě hlavní témata. Jarošův výstup na vrchol K2 a jeho osobní život. Himalájská K2 byla poslední horou, která nejznámějšímu českému horolezcovi chyběla k tomu, aby získal korunu Himálaje.

Pro svou vášeň ale musel leccos obětovat, například některé vztahy. Režisér David Čálek chtěl ve svém filmu zachytit i to.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dokument Cesta vzhůru ukazuje podle režiséra Davida Čálka i to, co horolezec Jaroš musel pro svou vášeň obětovat

„Pro mě ty dokumenty jsou takové hrané filmy s lidmi, kteří vypráví o svém životě. Ten film není jen o horách, ale třeba i o tom, jakým způsobem řeší, že tím, že je horolezec, nemůže být s rodinou a jak to zase rodina reflektuje,“ vysvětlil Čálek.

Při zdolávání K2 šel filmový štáb s Radkem Jarošem do výšky šest tisíc metrů. Dál už horolezci natáčeli sami. Soužití se štábem bylo celkem bezproblémové. Obzvlášť tam, kam už se filmaři nedostali, jak řekl sám Jaroš.

„Nahoře nás nerušili, tam jsme se točili zcela přirozeně, tak jak jsme to dělali vždycky. Dole samozřejmě občas problém byl," popsal Jaroš.

„Hlavně při přístupové cestě, kdy my jsme byli dobře aklimatizovaní už z Jižní Ameriky a naše rychlost přesunu do základního tábora byla mnohem vyšší než štábu, navíc ověšeného kamerami. Tam nás zdržovali a občas štvali,“ dodal.

Nechybělo moc a film by možná nevznikl. Do poslední chvíle totiž nebylo jasné, jestli filmaři dostanou slíbené peníze.

„Protože jsme dostali příslib od televize a fond tři týdny před odletem na expedici, což znamenalo, že máme asi polovinu peněz. Já jsem udělal poprvé v životě to, co jsem nikdy udělat nechtěl, že jsem si dokonce půjčil na film peníze od rodičů. Z toho ohledu to bylo hodně riskantní,“ vzpomínal producent Richard Němec.

Tomáš Pilát, Marek Blaho Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme