Emir Kusturica vytvořil v rámci festivalu Kustendorf 'svobodnou republiku'

Málokde se stálice filmového plátna a filmaři potkávají se studenty kinematografie a publikem tak neformálně jako na festivalu Kustendorf v srbském Mečavniku na Mokré Hoře. Oslavu nezávislého filmu pořádá slavný srbský režisér Emir Kusturica.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Srbskou dechovkou a ohňostrojem začal pátý ročník kultovního filmového festivalu Kustendorf 2012 | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Ruská etno-rocková skupina Pelageja přesně zapadá do Kusturicova konceptu. Profesor Kusturica spojuje tradici a nezávislost.

„Tady si můžete dělat, co chcete. Říkáme tomu svobodná republika,“ uvedl.

Emir Kusturica opravdu vybudoval v horách na pomezí Srbska a Bosny tak trochu vlastní stát. Na vrcholku jednoho z kopců postavil dřevěné městečko Drvengrad, opravil úzkokolejku a nedaleko odtud otevřel lyžařské a osvětové centrum. Jako z filmové pohádky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž zvláštního zpravodaje Martina Dorazína z filmového festivalu Kustendorf ve Večerním Radiožurnálu.mp3

Festival Kustendorf ale už pátý rok nabízí spíš drsný pohled do životní reality očima tvůrců nezávislých filmů, jako je například jihokorejský režisér Kim Ki-Duk, který do Mečavniku přijel a uvádí tady své filmy. Nejsou jednoduché, varuje spisovatelka Žaneta Djukić-Perišićová.

„Velmi mě zaujala základní myšlenka jeho filmu, kdy tvůrce a autentický umělec s námi sdílí své pochybnosti, dilemata a nejistoty, když se nám pokouší vysvětlit příčiny své krize. Každý umělec by si měl přiznat, že má své vzestupy a pády. Měl by se odebrat do ústraní a přemýšlet o svém místu na světě, tak jak to udělal Kim Ki-duk,“ řekla.

Spisovatelka Perišićová ale asi správně vyhmátla příčinu, proč obyčejný divák při slovech „nezávislý film“ s Pavlovovským reflexem sáhne po dálkovém ovladači.

„Ten film je příliš dlouhý a je tam spousta zbytečností. Kdyby takové filmy byly koncentrovanější, byly by daleko silnější. Opačným příkladem je hollywoodská produkce, která je přespříliš rychlá. Když si ale mám vybrat, volím samozřejmě pomalé tempo nezávislé autorské produkce,“ dodala spisovatelka.

Takový je zvláštní festival Kustendorf. Vysoko v srbských horách se vedou dlouhotrvající, pomalé a nezávislé debaty.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme