Evropského 'Oscara' získal v lotyšské Rize polský film Ida

Hlavní cenu na slavnostním večeru Evropské filmové akademie v lotyšské Rize získal film Ida. Polský snímek od režiséra Pawla Pawlikovského dostal cenu za nejlepší film, režii a scénář. Zvítězil nejen u odborné poroty, ale také mezi diváky. Ida patřila k favoritům, měla celkem pět nominací.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Režiséra filmu Ida Pawel Pawlikovski dostal cenu za nejlepší film, režii a scénář

Režiséra filmu Ida Pawel Pawlikovski dostal cenu za nejlepší film, režii a scénář | Zdroj: Reuters

Černobílý film vypráví příběh 18leté dívky Any, která se má stát jeptiškou a nedopatřením začne objevovat svůj utajený rodokmen.

Odehrává se v Polsku v 60. letech a připomíná tehdejší polsko-židovské vztahy.

O hlavní cenu s Idou bojovala třeba Nymfomanka režiséra Larse von Triera. Tříhodinový režisérský sestřih šokoval svou otevřeností fanoušky po celém světě. Larse von Triera má ale evropská porota i přesto ráda. Hlavní cenu mu v minulosti udělila už třikrát.

Na nominačním seznamu se vedle Idy a Nymfomanky objevoval také ruský film Leviatan. Příběh bezmocného muže, který odhodlaně bojuje s autoritářskou mocností, odkazuje na Rusko pod vládou prezidenta Vladimira Putina.

Evropské ceny se udělují od roku 1988. Češi v nich nikdy hlavní cenu nezískali.

Přestože se slavnostní ceremoniál koná každý rok na jiném místě, nejvíce se filmařům líbí asi v Berlíně - v německé metropoli se ceny předávaly už čtrnáctkrát.

Pavlína Nečásková, Simona Bartošová, Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme