Evropskou filmovou cenu získala Melancholia Larse von Triera

Udílení Evropských filmových cen překvapení nepřineslo. Sošku vítěze si totiž z Berlína odváží snímek Melancholia kontroverzního režiséra Larse von Triera. S osmi nominacemi byl jedním z favoritů soutěže. Trier se ceremoniálu předávání cen nezúčastnil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lars von Trier je v Cannes nežádoucí osobou | Zdroj: ČTK

Melancholia získala v Berlíně hlavní cenu za nejlepší evropský film. Sošku si odnesl také kameraman snímku Manuel Alberto Claro a třetí ocenění tvůrcům putovalo za výpravu.

Za nejlepší režii pak porota ocenila Susanne Bierovou. Její drama Lepší svět už má na svém kontě i Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film.

Oscarový triumf si v Berlíně zopakoval i představitel koktavého krále Jiřího VI. Colin Firth, který si odváží sošku za nejlepší herecký mužský výkon, a to ve filmu Králova řeč. Snímek obdržel ještě další dvě ceny.

Nejlepší evropskou herečkou je pak Britka Tilda Swintonová, která v dramatu Musíme si promluvit o Kevinovi ztvárnila matku mladého vraha. Potlesku ve stoje se v Berlíně dočkal pětaosmdesátiletý francouzský herec Michel Piccoli, který obdržel zvláštní cenu.

Ocenění, které platí za evropskou verzi amerických Oscarů, se letos rozdávala po čtyřiadvacáté.

Předávání Evropských filmových cen, které se koná každý rok v jiné evropské metropoli, se po 4 letech vrátilo do Německa.

České snímky Lidice Petra Nikolaeva a Přežít svůj život Jana Švankmajera nominaci v žádné z celkových 13 kategorií nakonec nezískaly.

Lubica Bergmanová, mta, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme