Experti na festivalu PIAF posuzovali kontroverzní reklamy

V Praze na Žofíně i dnes diskutují experti na reklamu a marketing, kteří do české metropole přijeli na mezinárodní festival reklamy PIAF. Jedním z hlavních témat dne je, do jaké míry může kontroverzní reklama pomoci propagaci produktu a kdy ho může naopak poškodit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezinárodní festival reklamy (PIAF) v Praze

Mezinárodní festival reklamy (PIAF) v Praze | Foto: Tomáš Adamec

Dopoledne účastníci vedli diskuzi o kontroverzních reklamách na hraně etiky a zákona. Tedy hlavně o reklamách, které boří náboženská a sexuální tabu.

Některé ukázky podle přítomných odborníků jasně demonstrovaly, že příliš mnoho kontroverze může být kontraproduktivní. A to zejména v zemích, které nepatří meziá nejliberálnější.

Přehrát

00:00 / 00:00

Naďa Bělovská hovořila o mezinárodním festivalu reklamy PIAF

Ale nejednalo se tolik o Evropu. Ta má, jak prohlásila jedna z největších světových kapacit na reklamu John Zogby, v reklamě hranice etiky o dost dál než například Spojené státy, odkud sám pochází.

Diskutovalo se také o nových trendech, které do reklamy vnesly digitální technologie, dále o národních rozdílech v reklamě a o rozdílech ve vkusu publika třeba i na různých kontinentech.

Zogby definoval klíčovou změnu

“Přednáška Johna Zogbyho definovala jednu z klíčových změn, kterou přinesly digitální technologie do marketingové komunikace. Tradiční systém opírající se o demografická data sice nepřestal platit, ale je zatlačován do pozadí,” vyzdvihl příspěvek amerického experta ředitel Asociace komunikačních agentur Jiří Janoušek.

“Díky internetu a sociálním sítím vznikají úplně nové komunity. Lidé se spojují na jiných kritériích a principech, než byly demografické údaje. Takže je sbližuje názor na svět, pojetí pokroku, vztah k národu,” vysvětlil janoušek.

John Zogby v Praze | Foto: Tomáš Adamec

Zogby definoval dvanáct cílových skupin, na které v Americe segmentují spotřebitele.

“Dnes už se výrobky tolik nerozlišují užitnými vlastnostmi, ale spíše psychologickou přidanou hodnotou. Víc se pak orientují na myšlenková vyznání, názory a životní styl,” přiblížil problematiku ředitel Asociace komunikačních agentur.

Podle něj se mění komunikační kanály, ale ani ty tradiční nepozbývají sílu.

“Je trochu módní říkat, že už televize přestává fungovat. Ale třeba před čtrnácti dny v Británii televizní rozhovory rozhodly volby. A to u tak konzervativního národa jako jsou Britové,” dodal Janoušek.

Na Žofíně se bude odpoledne diskutovat o síle tzv. virálního videa, které se šíří na internetu a lidé si ho posílají mezi sebou a dobrovolně se na ně dívají.

Hovořit by se také mělo o síle hudby v reklamě a jinglech, které lidem evokují jednu konkrétní značku.

Část programu bude také věnovaná reklamě na pivo a jejím specifikům a také diskuzi o míře regulace reklamy na alkohol.

Naďa Bělovská, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme