Fair Play bude bojovat o nominaci na Oscara za nejlepší cizojazyčný snímek

O nominaci na Oscara za nejlepší cizojazyčný film se bude za Česko ucházet snímek Fair Play Andrey Sedláčkové. Ze 47 kandidátů ho vybrala Česká filmová a televizní akademie (ČFTA). Nominace pro 87. ročník Cen americké filmové akademie budou vyhlášeny 15. ledna 2015.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fair Play - Judit Bárdos

Fair Play - Judit Bárdos | Foto: Negativ Film Productions

Příběh o sprinterce, která se v normalizačním Československu 80. let dostane do státem řízeného dopingového programu, vznikl ve společnosti Negativ producentů Kateřiny Černé a Pavla Strnada. Tento týden byl film nominován také do širšího výběru na Evropské filmové ceny.

„Jsem nesmírně šťastná za všechny, kteří na filmu spolupracovali. Především za Judit Bárdosovou a Aňu Geislerovou, bez nichž by film nebyl, jaký je. Příběh je o sprinterce, ale příprava a natáčení byly spíše během na dlouhou trať,“ komentovala rozhodnutí ČFTA Sedláčková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Snímek Fair Play bude bojovat o nominaci na Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Režisérka Andrea Sedláčková neskrývá radost

„Od chvíle, kdy jsem si přečetla novinový článek o státem organizovaném dopingu v československém komunistickém sportu, a natáčením uběhly čtyři roky. Napsala jsem 19 verzí scénáře a producenti hledali finance,“ přiblížila.

Čeští akademici vybírali od 1. do 17. září ze 47 českých hraných filmů a dokumentů snímek, který by mohl reprezentovat domácí kinematografii v oscarovém klání. Na dalších místech skončily podle počtu hlasů Cesta ven Petra Václava a celovečerní debut Miroslava Krobota Díra u Hanušovic.

'Hranice, za které se nejde'

Film Fair Play vypráví o atletce Anně (Judit Bárdosová), jejíž matka (Anna Geislerová) a trenér (Roman Luknár) doufají, že postoupí na olympijské hry. Anně začnou být bez jejího vědomí podávány anabolické steroidy. Její výkonnost stoupá, objevují se ale první zdravotní problémy.

Anna se o přípravcích dozvídá pravdu, a přestože je v sázce její účast na olympiádě, chce trénovat bez nich. Její matka však doufá, že Anna účast na olympijských hrách využije k emigraci, rozhodne se jí proto anabolika aplikovat tajně.

Roman Zach a Aňa Geislerová ve filmu Fair Play | Foto: oficiální Facebook filmu Fair Play

„Od začátku jsem věděla, že moje hlavní hrdinka to bude z principu odmítat, protože mi to tak připadá správné. Ale chtěla jsem natočit film o hranicích, za které se nejde, o pravdě, za kterou se má bojovat. Že se nemá podvádět,“ upozornila Sedláčková.

Režisérka, která je zároveň autorkou scénáře, studovala scenáristiku na pražské FAMU. Na podzim 1989 emigrovala do Paříže, kde vystudovala režii a střih. V roce 2000 debutovala celovečerním filmem Oběti a vrazi.

Ve Francii pracuje jako střihačka, podílela se mimo jiné na dramatu Veselé Vánoce nominovaném na Oscara pro nejlepší zahraniční film. Nyní dokončuje pro televizní stanici ARTE a Českou televizi dokument Život podle Václava Havla.

Poslední nominace v roce 2004

Loni vyslala ČFTA poprvé v historii do oscarového klání film, jehož tvůrce nebyl českého původu – dílo polské režisérky Agnieszky Hollandové Hořící keř. Původně třídílnou televizní sérii HBO, zkrácenou do filmové verze, však američtí akademici do soutěže nepřijali.

Neuznali ji za svébytné dílo. Do seznamu kandidujících snímků tak automaticky postoupila komedie Donšajni, která v hlasování českých akademiků skončila druhá. Do nominací se nedostala, což předem odhadl i její tvůrce Jiří Menzel.

Soška Oscara putovala do České republiky naposledy v roce 1997, za Svěrákova Kolju. Mezi pětici nominovaných titulů se naposledy probojovaly v roce 2004 Želary Ondřeje Trojana.

ČTK, Eva Rajlichová, Pavla Firbacherová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme