Favority Cen české filmové kritiky jsou snímky Čtyři slunce a Ve stínu

Vítězné snímky oceněné Cenou české filmové kritiky budou vyhlášeny na konci ledna, odtajněné však už byly nominované filmy. Horkými favority s nadějí na úspěch hned v osmi kategoriích jsou snímky Čtyři slunce a Ve stínu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z filmu Čtyři slunce | Foto: Falcon

Film Ve stínu – thriller odehrávající se v padesátých letech – měl už od zářijové premiéry velké ambice. Českou republiku měl zastupovat i na letošních Oscarech, z užších nominací ale vypadl. Vynahradit si to může na cenách české filmové kritiky. Osm nominací potvrzuje jeho postavení favorita.

„Vlastně od začátku jsem chtěl, aby ten film byl o tom, že boj proti nespravedlnosti je důležitý, i když je předem ztracen,“ říká režisér snímku David Ondříček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o nominacích na Ceny české filmové kritiky natočila redaktorka Eva Rajlichová.

Největším konkurentem pro něj budou Čtyři slunce Bohdana Slámy, příběh rodiny z malého města, jejíž život ovlivňují vztahové peripetie. Mají stejný počet nominací.

Čeští kritici svým výběrem ocenili výkon Karla Rodena ve vedlejší roli za působivé ztvárnění vesnického duchovního vůdce.

„Karel je doposud neobjevený herec. On má spoustu poloh, které, si myslím, zatím nebyly ve filmu ukázané, a tohle je jedna z nich,“ podotýká Bohdan Sláma.

Pět nominací má komedie Okresní přebor – poslední zápas Pepika Hnátka, která se stala diváckým hitem lonského roku. I díky výkonu Miroslava Krobota v úloze fotbalového fanatika.

„Myslím si, že musí bejt strašně opravdovej, aby se mu dalo věřit, to bylo to nejdůležitější. Nejvíc jsem se bál toho, aby taková zasmušilá, zamračená postava byla zábavná,“ řekl ke své roli Krobot.

Tři nominace vybojovala filmová adaptace úspěšné divadelní hry Odpad Město Smrt od Jana Hřebejka. Mimo jiné v ní září herecký soubor z dnes už neexistujícího Pražského komorního divadla.

Dvě želízka v ohni získal film Posel Vladimíra Michálka. Kritiku tu zaujaly herecké výkony ve vedlejších rolích. A to jak v kategorii ženské, kde by mohla bodovat Gabriela Mikulková, tak i mužské, tady má šanci uspět Jiří Vyorálek.

Eva Rajlichová, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme