Festival francouzského filmu zahájí snímek Milovaní s Milošem Formanem

Milovaní, Přepadení nebo Nevěstinec jsou některé z lákadel letošního Festivalu francouzského filmu. Začíná právě dnes. Zahájí ho zmíněný snímek Milovaní, kde si po boku slavné Catherine Deneuve zahrál i český režisér Miloš Forman. Přehlídka ale nabízí i další neméně zajímavé tituly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

MFF Karlovy Vary | Foto: Tomáš Adamec

Jedním z taháků letošního Festivalu francouzského filmu by se mohl stát třeba snímek Přepadení. Režisér Julien Leclercq ho natočil podle skutečné události, kdy o vánočních svátcích v roce 1994 došlo k přepadení a únosu letadla na lince z Alžíru do Marseille.

„Je to zpracování skutečně podle těch událostí, jak probíhaly, a z různých pohledů. Z pohledu zasahující jednotky, cestujících v letadle i únosců. Je to velice dobrý žánrový film,“ přestavuje snímek Anna Miteran z audiovizuálního oddělení francouzského velvyslanectví.

Přehrát

00:00 / 00:00

Snímky promítané v rámci Festivalu francouzského filmu přiblížila ve Světě o desáté mluvčí festivalu Tereza Jiravová

Do sekce předpremiér se podařilo sehnat celkem devět snímků, mezi nimi třeba novinku finského režiséra Aki Kaurismäkiho Le Havre. A nechybí ani oblíbená a tradiční sekce české filmové kritiky. Anna Miteran upozorňuje na tip Evy Zaoralové:

„Je to Pád do noci režiséra Martina Provosta, v hlavní roli uvidíme Yolande Moreau, kterou čeští diváci možná znají z filmu Louise-Michel, který také běžel v českých kinech. Víceméně detektivka, ale s velice psychologickým pozadím. Od počátku filmu víme, co se stane, víme, kdo je pachatel.“

Na filmy je možné zajít do 30. listopadu

Každý rok se na přehlídku francouzského filmu chodí průměrně podívat okolo 17 tisíc lidí. Část programu je vidět i v osmi českých městech.

„V těch regionech záleží hodně na tom, které tituly jsou tam promítány. A to je každý rok odlišné. Jsme hodně omezeni také tím, kolik máme nakoupených promítacích práv; většinou u toho filmu jsou dvě až tři. Takže nemůžeme úplně všechny do regionů posílat,“ dodává Anna Miteran.

Snímky uváděné v rámci festivalu organizátoři vybírají ve spolupráci s distribučními společnostmi v České republice.

„To znamená, že 9 snímků je uvedeno v předpremiéře, to je ta hlavní osa festivalu. Filmy Milovaní, Le Havre, Nevěstinec, Knoflíková válka. Ale pak se tam také objevují filmy, které jsou v soutěžní sekci. To je výběr české kritiky, kde zase spolupracujeme s českými filmovými novináři. Ti pro diváky vybírají filmy, které nejsou zakoupeny pro českou kinodistribuci,“ přiblížila ve Světě o desáté mluvčí festivalu Tereza Jiravová.

Zajít na některou z projekcí letošního Festivalu francouzského filmu je možné až do posledního listopadu.

Eva Rajlichová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme