Festival íránských filmů promítne neobyčejně silné snímky

Íránská kinematografie patří k nepřehlédnutelným. Nejen pro obtížnou situaci v zemi, ale i proto, že z Íránu na světová plátna přicházejí neobyčejně silné snímky. Z nejvýznamnějších festivalů jako jsou Berlinale, Cannes či Benátky odjíždějí vždy s cenami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Festival íránských filmů | Foto: Festival íránských filmů

„Ambicí festivalu je představit českému publiku, jaká je realita íránského světa a jakou kvalitu mají tamní snímky,“ vysvětluje mluvčí přehlídky Martina Špatná.

Program nabídne v jedné ze sekcí filmy o ženském údělu v Íránu, dále snímky o Teheránu a krátké filmy o tom, jak vidím Írán mladí filmaři.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martina Špatná představuje Festival íránského filmu.mp3

Problémy nastaly s festivalovými hosty. „Asghar Farhadi, režisér snímku Rozchod Nadera a Simin dal přednost udílení Zlatých glóbů,“ lituje Martina Špatná. Ostatní tvůrci nedorazili z důvodů, které pravděpodobně souvisí ze zrušením české ambasády v Teheránu.

Festivalu nepomáhala ani íránská ambasáda v Praze. „My jsme jejich podporu záměrně nechtěli, protože se snažíme aby tento festival byl zcela apolitický,“ vysvětluje mluvčí Martina Špatná.

Exotické snímky jsou na programu pražského kina Světozor do neděle 15. ledna.

Martin Křížek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme