Festival Jeden svět nabídne přes 120 filmů. Letos je hlavním tématem migrace

Osm pražských kin bude v následujících dnech promítat filmy s lidskoprávní tematikou. Dokumentární festival Jeden svět nabídne divákům více než 120 dokumentů a přes 100 zahraničních hostů. Hlavním tématem letošního ročníku je migrace.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podtitul 18. ročníku lidskoprávního festivalu Jeden svět zní Hledání domova. Představí se na něm více než 120 filmů ve 12 tematických kategoriích.

„Reflektují téma domova po celém světě, ať už je to na Ukrajině, Blízkém východě v Americe nebo ve Švédsku,“ přiblížil dramaturg festivalu Ondřej Moravec.

Přehlídku dnes večer zahájí snímek s názvem Žádný člověk není ostrov sám pro sebe. Dokument v mezinárodní premiéře uvede sám belgický režisér Tim De Keersmaecker.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tématem dokumentárního festivalu Jeden svět je letos migrace. O tom, jak probíhá příprava festivalu a kdo z hostů na něj zavítá mluvila ředitelka Jednoho světa Hana Kulhánková

Snímek sleduje osudy dvou migrantů z Tuniska a Ghany, kteří se dostali na italský ostrov Lampedusa, kde jim pomáhají dvě italské rodiny.

„Říkali jsme si, že nás naprosto znepokojuje úroveň veřejné debaty o migraci v České republice. Z toho vyšel popud hledat filmy, které ukážou opravdové životy lidí, kteří utíkají ze svých domovů, ať už z důvodů války nebo nějakého hrozícího nebezpečí,“ popsala ředitelka festivalu Hana Kulhánková.

Nové kategorie letošního ročníku

Snímek je také spolu s 11 dalšími dokumenty součástí hlavní soutěže festivalu. Stejně jako podtitul přehlídky se bude jmenovat i nová kategorie Hledání domova. Představí se v ní 11 filmů a všechny souvisejí se současnou migrační krizí, kterou reflektují z různých stran.

Snímek režiséra Magnuse Gerttena nazvaný Každá tvář má jméno například srovnává současnou migraci s děním po druhé světové válce a dohledává aktéry z anonymních dobových záběrů z osvobozování koncentračních táborů.

Dokumentarista George Kurian ve filmu Plavba zase sleduje sedmidenní cestu skupiny syrských běženců z Egypta do Evropy i to, co je tam čeká v následujících měsících po úspěšné cestě.

V Praze začíná festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět | Foto: Jeden svět

Kromě migrace má letos vlastní kategorii také Ukrajina. Část Neklidná Ukrajina obsahuje sedm dokumentů, které mapují konflikt na východě země a zabrání Krymského poloostrova Ruskem.

Nabídne mimo jiné dvojici filmů, které mapují životy bojovníků na opačných stranách barikády.

Snímek Jak jsme se stali válečnými dobrovolníky se věnuje lidem, kteří dobrovolně vstoupili do ukrajinské armády. Dokument Olegova volba naopak sleduje příběh dvou mladých ruských dobrovolníků, kteří se zapojí do konfliktu na Ukrajině.

Podle dramaturga festivalu Moravce tak vznikla kategorie, kterou organizátoři festivalu chtěli mít už v dřívějších ročnících.

„Až tento rok jsme našli poměrně velké penzum filmů, a tak jsme se rozhodli dát tu kategorii dohromady. Myslím, že se to dobře spojilo i s tím, že v mnoha médiích to téma začíná uvadat. Migrace ho nahradila. My jsme se ho rozhodli revitalizovat, což je i hezké ve spojitosti s migrační situací, protože v České republice je nejvíce migrantů právě z Ukrajiny, což si mnozí lidé ani neuvědomují,“ vysvětlil Moravec.

Festival potrvá v Praze do 16. března

Kromě filmů se diváci mohou těšit i na doprovodný program. Součástí jsou tematické panelové debaty po některých promítáních i možnost nakouknout do dokumentaristické kuchyně.

V rámci série nazvané Masterclass představí autoři vybraných dokumentů, jak filmují a jaké nové postupy volí. Něco podobného nabídnou i každodenní veřejné akce pro dokumentaristy ze střední a východní Evropy East Doc Platform v budově Cervantesova institutu.

Festival má letos k dispozici divácké centrum v nových prostorách galerie Lucerna. Návštěvníci tam uvidí výstavy, rozhlasové dokumenty a interaktivní nebo virtuální projekty. Vždy v devět hodin večer tam také bude možné potkat některého ze zahraničních hostů na baru.

Festival Jeden svět potrvá v Praze do 16. března, poté zamíří do více než třiceti dalších měst.

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme