Festival Jeden svět se letos zaměřil na témata tolerance a snášenlivost

Dokumenty o médiích, zdravotnictví, ale i životním stylu přinese letos festival Jeden svět. Během přehlídky, která začíná dnes a potrvá až do 13. března, by jich pilný divák zvládl vidět víc než stovku. Mají i pestrý původ - pocházejí z více než třiceti zemí světa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeden svět - festival dokumentárních filmů o lidských právech, ročník 2013 | Foto: Jeden svět

Netolerance a vymezování se stávají normou, a to i pro politiky, myslí si organizátoři lidskoprávního festivalu Jeden svět.

Rozhodli se proto věnovat těmto problémům hlavní tematickou sekci. Letos s příznačným názvem Bojíte se snášet.

Přehrát

00:00 / 00:00

O program festivalu Jeden svět se zajímala Eva Rajlichová

„Podařilo se nám dát dohromady asi 13 dokumentárních filmů z celého světa, které mapují případy, kde nesnášenlivost například došla až tomu, že lidi začali vraždit jiné lidi, ale na druhou stranu tam máme filmy, které jsou spíše inspirativní a pozitivní a ukazují velmi odvážné a zajímavé hrdiny,“ vysvětluje ředitelka přehlídka Hana Kulhánková.

V sekci vedlejší účinky si budou moci diváci dopřát pohled do zákulisí zdravotnictví, a to jak západního, tak rozvojového.

„Zařadili jsme tam filmy, které ukazují jak naše západní zdravotnictví, které mnohokrát je přeautomatizované, a na druhou stranu zdravotnický systém některých rozvojových zemí, kde lidé nemají ani základní finanční nebo jiné prostředky, aby si koupil základní léky,“ doplnila Kulhánková.

Organizátoři se letos rozhodli zlevnit diváckou akreditaci na 440 korun, jednorázová vstupenka stojí 90 korun.

Přehlídka láká i žáky základních a středních škol

A Jeden svět poputuje i letos do škol. „Jak v Praze, tak ve všech festivalových městech budeme v dopoledních a časných odpoledních hodinách promítat filmy z kategorie Jeden svět dětem, což jsou filmy určené pro základní školy s tím, že je to vždycky několik kratších filmů a po každém filmu následuje debata s hostem,“ upřesňuje ředitel Jednoho světa na školách Karel Strachota.

„V případě středních škol máme připravenou kategorii Jeden svět pro studenty a platí to, co bylo i v předchozích ročnících, že to není jenom o filmu, ale je to i o debatě. Přichází vždycky nějaký host, který má k tématu co říct,“ doplnil.

Letošní 15. ročník se bude konat nejen v Praze, ale v dalších 40 českých městech. Výběr filmů uvidí také v Bruselu.

Eva Rajlichová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme