Festival Jeden svět zahájil snímek Statečná srdce. Celkem bude k vidění přes sto filmů

V Praze začal festival Jeden svět, který se věnuje především tématice lidských práv. Včera ho zahájil norský snímek Statečná srdce, jehož konečnou podobu výrazně ovlivnilo vraždění norského extremisty v roce 2011.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ázerbájdžánský právník Intigam Alijev na festivalu Jeden svět | Zdroj: ČTK

Dokument Statečná srdce měl původně mapovat osudy čtyř mladých angažovaných studentů a jejich přípravy na studentské volby. Záměr režisérky Kari Anne Moe však narušily útoky extremisty Anderse Breivika, který v létě roku 2011 zabil v Oslu a na ostrově Utøya 77 lidí.

Snímek se stočil i k tomu, jak se s událostmi norská společnost snaží vyrovnat. Statečná srdce v Praze uvedla producentka Tune Gretyordová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek ze zahájení festivalu Jeden svět natočila redaktorka ČRo Eva Rajlichová

„Je to pro nás velká pocta představit tady náš film. V Norsku ho vidělo asi třicet tisíc lidí, a hlavně ti mladí za námi pak chodili a říkali, že se chtějí víc zapojit do veřejného života, třeba jen tím, že se ozvou, až někde kolem sebe uvidí nespravedlnost,“ uvedla producentka.

Festival Jeden svět letos přinese přes sto dokumentů ze třiceti zemí světa. Za pozornost stojí například film Úžasný Ázerbájdžán, který ukazuje dvě tváře této exotické země.

„Jako země, do které se investuje, strašně moc se rozvíjí, a na druhou stranu to, jakým způsobem se současný prezident a jeho okolí snaží potlačovat jakékoli kritiky nebo aktivity, které jsou spojené s ochranou lidských práv a které jdou proti tamnímu režimu,“ popsala ředitelka festivalu Jeden svět Hana Kulhánková.

Jméno této kavkazské republiky proniklo do festivalového dění ještě jednou – cenu Homo Homini, udělovanou organizací Člověk v tísni, získal za rok 2012 za neohrožené obhajování lidských práv ázerbájdžánský právník Intigam Alijev.

Eva Rajlichová, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme