Festival v Benátkách ocenil Jean-Paul Belmonda, za celoživotní dílo získal Zlatého lva

Slavný herec a představitel francouzské nové vlny se proslavil legendárními filmy jako jsou Muž z Acapulca, Borsalino nebo U konce s dechem. Na mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách novinářům řekl, že se nikdy neohlíží do minulosti, ale myslí na budoucnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jean-Paul Belmondo převzal v Benátkách Zlatého lva | Zdroj: Reuters

"Nemyslím nikdy na svou minulost. Dopředu, dopředu, dopředu," prohlásil 83letý herec na tiskové konferenci, kam dorazil s pomocí dvou asistentů. Herce stále trápí následky mozkové mrtvice, kterou utrpěl před patnácti lety. Na své nejslavnější role ale přece jen zavzpomínal, přítomným novinářům se zmínil také o hlubokém přátelství se svým krajanem a kolegou Alainem Delonem. "Jsme s Alainem Delonem kamarádi, a to je na celý život," řekl.

Po stopách svých úspěchů
Belmondo je držitelem ceny za celoživotní dílo i ve své zemi, v květnu 2011 obdržel na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes Zlatou palmu. Jeho poslední filmovým počinem je loni natočený dokumentární film o jeho úspěšné filmové kariéře. Snímkem Belmondo par Belmondo (Belmondo Belmondem) jej provází vlastní syn, společně v něm putují po místech, kde umělec točil některé své nejslavnější filmy.

Benátský festival byl založen v roce 1932 a spolu s přehlídkami v Cannes a Berlíně patří mezi tři nejprestižnější soutěžní filmové festivaly na světě. Vznikl přitom jako součást benátského bienále, které původně světu představovalo výhradně výtvarné umění a k němuž se časem přidružily každoroční přehlídky filmu, architektury, divadla a hudby. Letošní 73. ročník se musel obejít bez tradičního zahajovacího galavečera, organizátoři jej zrušili - rozhodli se tak k uctění památky obětí srpnového zemětřesení, které postihlo střední Itálii.

Belmondo po boku herečky Sophie Marceau | Foto: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme