Festival v Cannes bude přehlídkou 'staré dobré Evropy'

V Cannes začal 64. ročník nejznámějšího filmového festivalu na světě. V hlavní soutěžní sekci o Zlatou palmu se sešlo 20 snímků. Mezi nimi budou také filmy známých režisérů jako Pedro Almodóvar nebo Lars von Trier. Ocenění za celoživotní dílo obdrží italský režisér Bernardo Bertolucci, autor filmů Snílci a Poslední tango v Paříži.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Festival v Cannes

Festival v Cannes | Foto: Festival Cannes

Festival zahájil nesoutěžní snímek Půlnoc v Paříži amerického režiséra Woodyho Allena, který je poctou francouzské metropoli. V epizodní roli se představí i manželka francouzského prezidenta Carla Bruniová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Filmový publicista Radovan Holub o festivalu

„Francii bude zastupovat kontroverzní film o prezidentu Sarkozym. Měla se ho osobně zúčastnit také Sarkozyho žena Carla Bruni, která měla přijet už dnes na zahájení, ale nezúčastní se, prý z pracovních důvodů,“ říká publicista.

Radovan Holub tvrdí, že letošní festival je přehlídkou staré dobré Evropy. „Máme tam Kaurismakiho, bratry Dardenne z Belgie, Almodóvara – tedy jména, která jsou zárukou dobrého artového umění.“

Evropa je sice v přesile, ale zastoupení mají i jiné, mimoevropské země. „Je tam něco amerických nezávislých filmů, dva japonské filmy, zajímavý je také australský debut, což je celkem novinka, protože Austrálie málokdy bývala v hlavní soutěži,“ přiznává publicista.

Mezi hvězdnými hosty festivalu v Cannes nechybí americký režisér Woody Allen | Foto: Reuters

Soutěžní sekce nemá tentokrát navzdory řadě slavných jmen favorita, vyhrát může kdokoliv.

Do Cannes také míří slavné osobnosti jako Angelina Jolieová, Brett Pitt, Catherine Deneuveová či Johnny Depp, ale především Jean Paul Belmondo, kterému bude 17. května věnován zvláštní večer.

Přehrát

00:00 / 00:00

Filmový publicista Radovan Holub přiblížil letošní festival v Cannes ve Stalo se dnes

Podle Holuba je společným jmenovatelem to, že filmy reagují na současnou situaci, ve které žijeme. Na festivalu se tak třeba objeví rakouský debut Michael – film volně inspirovaný příběhem vězněné Nataschy Kampusch.

Česká republika v hlavní soutěži zastoupení nemá. „Nicméně v Cinéfondation, což je sekce studentských filmů, máme od slovenského režiséra Aramisova film v produkci FAMU, který se jmenuje Mazaní tygři. To je velký úspěch a určitě bych to nepodceňoval. Vzpomeňme na Bábu (režisérky Zuzany Špidlové), která tuto sekci vyhrála. A od té doby jsou v podstatě buď české nebo slovenské filmy v této prestižní sekci zastoupeny,“ poznamenal Radovan Holub ve večerním Stalo se dnes.

Naše kinematografie by měla mít také zastoupení na takzvaném filmovém trhu. Na něm se objeví všechny poslední snímky, které vznikly v české nebo československé koprodukci, například film Nickyho rodina. Česko a Slovensko má prý také v Cannes svůj společný stánek.

Jan Šmíd, Jan Prokeš, mta, pir, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme