Festival v Cannes ovládl rakouský režisér Haneke se snímkem Amour

Vítězem 65. ročníku mezinárodního festivalu v Cannes je rakouský režisér Michael Haneke, který získal Zlatou palmu za film Amour vyprávějící o stárnoucí manželské dvojici. Mezi oceněnými chybí francouzské a především americké filmy a verdikt poroty v různých kategoriích byl často nečekaný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Festival v Cannes ovládl rakouský režisér Haneke se snímkem Amour | Zdroj: Reuters

Jasným vítězem festivalu je film Amour, a kdyby to bylo možné, získali by ocenění i jeho hlavní herečtí protagonisté Jean Louis Trintignat a Emanuelle Rivaová, ale pravidla festivalu to neumožňují.

Přehrát

00:00 / 00:00

65. ročník festivalu v Cannes komentuje redaktorka Martina Vacková

„Hlavním tématem vítězného filmu je stáří. Michael Haneke popsal vztah dvou starých lidí na konci života a snímek režisér pojmenoval Láska právě proto, že nechtěl lásku definovat pouze pro mládí,“ popisuje film redaktorka Martina Vacková.

„Česká stopa bylo letos velmi zajímavá. Například krátkému animovanému filmu Tramvaj s erotickým podtextem lidé hodně tleskali. S českou účastí můžeme být letos spokojeni,“ říká publicista a filmový kritik Radovan Holub.

Přehrát

00:00 / 00:00

Filmový kritik Radovan Holub si všímá české stopy v Cannes a odlidštění přehlídky

Samotný ředitel festivalu si v médiích postěžoval, že se akce během let odlidštila. Celebrity v Cannes se prý ukrývají za kouřovými skly limuzín a celá přehlídka je hodně masová.

„Tak to bylo vždycky. Já mám spíš obavu z toho, že se do Cannes dostane hodně filmů s nějakou uměleckou hodnotou, ale ty se pak vůbec nedostanou do kin. Lidé o nich mluví v rámci festivalu, ale už ne po tom,“ popisuje své dojmy filmový kritik Radovan Holub.

Překvapivé bylo množství amerických filmů, přičemž porota ani jeden z těchto snímků neocenila.

Jan Šmíd, Karolína Koubová, Martina Vacková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme