Festival, z kterého budete PAF

Přehlídka animovaného filmu (PAF) se dlouhodobě věnuje širokému pojetí fenoménu animace v kontextu kinematografie, mediálních studií a vizuálního umění. PAF je sice realizován profesionálním týmem, ale každoročně jsou k organizaci přizváni i studenti filmových, divadelních a mediálních studií, kteří mají možnost prosadit své kurátorské projekty. Letošní pozoruhodný program festivalu, který proběhne v Olomouci od 9. do 12. prosince 2010, vám představí náš hudební a filmový redaktor Aleš Stuchlý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přehlídka animovaného filmu | Foto: Press kit

Tematická sekce festivalu nazvaná Ostrovy animace se zaměří na animovanou tvorbu malých národů či etnik, jimž často svobodná výpověď o jejich zemi a historii vůbec nebyla dopřána. Vrcholem pak bude projekce dosud nikdy neuvedených pásem australských a afrických animovaných filmů.
Jiné vize, jediná soutěžní sekce festivalu, bude opět místem konfrontace českých umělců vytvářejících díla na pomezí výtvarného umění, experimentálního filmu, videoartu a animace. Specifikem soutěže, čítající letos 10 titulů, zůstává dvojí prezentace - projekce v prostoru klasického kinosálu a instalace v galerijním prostředí.


Každý rok připravují dramaturgové PAFu profil jednoho „kultovního" audiovizuálního tvůrce, jehož součástí je i průřez celoživotním dílem. V letošním roce bude akce hostit anglického solitéra Petera Greenawaye, který kromě jiného oblaží návštěvníky svou přednáškou Cinema's New Possibilities - Cinema is Dead, Long Live Cinema, v jejímž rámci bude prezentovat svůj ambivalentní vztah ke kinematografii.
Bývalý jezuitský konvikt, kde se festival odehrává, zpravidla slouží také prezentaci vybraných výtvarných a filmových projektů. Konvikt rezidenty PAFu 2010, kteří se pokusí o poutavé využití architektonických dispozic budovy, jsou slovenský animátor Matúš Vizár a český fotograf Jiří Thýn.

Přehlídka animovaného filmu | Foto: Press kit

POSLECHNĚTE SI TAKÉ: Rozhovor s média manažerkou Sarah Huikari a hlavním dramaturgem festivalu Martinem Mazancem z Odpolední session

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor o Přehlídce animovaného filmu

Na letošním PAF u samozřejmě propukne i tzv. Půlnoční horečka: projekce filmů v nočních hodinách už ostatně mají na této akci svou tradici. I tentokrát půjde o dlouhometrážní animované snímky s vyhraněným žánrovým zaměřením, kontroverzním a často explicitním zobrazováním tělesnosti či politicky ne vždy korektním obsahem.

Nade všechno je ale třeba vypíchnout jednu mimořádnou událost spadající do sekce Živá animace-barevná hudba: po předloňské návštěvě minimalisty Ryoji Ikedy se letos na PAFu objeví král klinických zvuků Carsten Nikolai alias Alva Noto. Vyznavač laboratorně přesné elektroniky, který letos vydal znamenité album s Blixou Bargeldem, vystoupí v České republice vůbec poprvé.
Ve svém projektu Unitxt pracuje významný audio-vizuální umělec například s převodem datových informací z kancelářských programů jako je Word nebo Excel ve zvukovou hmotu. Audiovizuální performance otevírá strojově odlidštěný hlas francouzského básníka Anne-James Chatona, který předčítá obsah peněženky Carstena Nicolaie. Syrovost civilizačních dat je tu pak dále rytmizována a kineticky vizualizována v postupně se vyvíjející příběh - stopy krásna nacházené ve zvuku a obrazu původních informací.

Carsten Nikolai aka Alva Noto | Foto: Press kit

Už jen kvůli tomu stojí za to se letos do Olomouce vypravit. Je velmi pravděpodobné, že z letošního výborně postaveného ročníku budete docela paf...

Aleš Stuchlý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme