Festivalového běhu pro Paraple se zúčastnily stovky lidí

Zhruba 300 lidí se dnes zúčastnilo tradičního ‘Běhu pro Paraple‘. Ten se dnes poprvé v historii sdružení Paraple běžel jinde než v Praze - na Lázeňské kolonádě v Karlových Varech, kde do 10. července probíhá 45. ročník mezinárodního filmového festivalu, jehož je Centrum Paraple oficiálním charitativním partnerem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Herečka Jiřina Bohdalová a Karel Schwarzenberg v Karlových Varech zúčastnili Běhu pro paraple.

Herečka Jiřina Bohdalová a Karel Schwarzenberg v Karlových Varech zúčastnili Běhu pro paraple. | Zdroj: ČTK

Na startu stometrové trati bylo vidět závodníky všech věkových kategorií. „Mě na tom všem vždycky baví atmosféra. My vlastně lidem připomínáme, že my, co chodíme, máme to štěstí, že na nás nepadla ta nemilosrdná ruka náhody, která padne každý týden na čtyři občany naší republiky a octnou se na vozíku,“ říká prezident správní rady Paraple Zdeněk Svěrák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vozíčkářům na karlovarském festivalu pomáhá Kino bez bariér. Natáčela s nimi Lubica Bergmanová.

Peníze, které se při akci vybraly, použije sdružení na vybavení nového křídla centra pro vozíčkáře. Jak Radiožurnálu řekla Miriam Vránová po skončení běhu, v tuto chvíli sdružení ještě netuší jakou částkou lidé přispěli. „Tuto informaci mohu poskytnout až na magistrátu města Karlovy Vary po rozpečetění kasičky,“ uvedla.

Kino bez bariér

I na letošním ročníku MFF v Karlových Varech je připraven projekt Kino bez bariér, který poskytuje pomoc a asistenci vozíčkářům.

„Vracím se sem ráda, protože kvalita Kina bez bariér je opravdu na vysoké úrovni. Těší mě, že je tady vše zařízené a pro vozíčkáře jde bez problémů se po festivalu pohybovat,“ přiblížila 32letá Alena, je k invalidnímu vozíčku připoutána téměř půl života a na festival do Karlových Varů jezdí pravidelně už 5 let.

„Chyba projektantů je, že sice udělali bezbariérová místa, ale jsou v první řadě. Takže když si vozíčkář musí sednout před to obrovské plátno, musí velice mžourat,“ dodala.

Vozíčkáři se na festivalu mohou přepravovat speciálními auty. „Postupem času, jak přijíždělo víc a víc lidí, tak se to rozšiřovalo, byly potřeba dvě auta a víc šoférů, takže v současnosti jsou tady dva vozy a tři šoféři,“ uvedl řidič auta pro vozíčkáře.

Petr Kološ, Lubica Bergmanová, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme