Film o divokém mládí Ladislava Stroupežnického se promítal v Torontu

Divoké dětství a mládí dramatika Ladislava Stroupežnického ukazuje film Furiant. Po premiéře na festivalu v Karlových Varech a uvedení na festivalu Mezipatra ho dnes viděli diváci prestižního filmového festivalu v Torontu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Divadlo v Dlouhé - Naši furianti | Foto: Martin Špelda

Než napsal dodnes velice populární hru Naši furianti, strávil Ladislav Stroupežnický divoké dětství a mládí. Rád se pral a měl zálibu ve zbraních. Dodnes je utajený také jeho krátký homosexuální poměr s přítelem Janem Alšem. Scénář filmu se opírá o skutečné události.

„Zakládá se na biografiích a záznamech z deníku Jana Alše. Je to interpretace, ale je to na základě konkrétních zápisů, které tohle naznačují, že byl mezi nimi velký přátelský a pravděpodobně i fyzický kontakt,“ říká režisér Ondřej Hudeček.

Přehrát

00:00 / 00:00

S režisérem filmu Furiant Ondřejem Hudečkem mluvil Tomáš Pilát

Film se snažil pojmout netypickým způsobem, aby byl pro diváky zajímavý.

„Celý koncept filmu vychází z ideje, že to má být procházka galerií, kde si člověk prohlíží obrazy, poslouchá hudbu, komentář, čte popisky pod obrazem a až projde celou galerii, tak si poskládá ten příběh.“

Pozvání na významný festival do kanadského Toronta si režisér váží. Navíc si myslí, že zahraniční publikum může zaujmout.

„Ten film v podstatě řeší základní témata dospívání, lásky a emocí, které to přináší. Je to natolik univerzální, že je to tematicky srozumitelné v podstatě kdekoli."

Furiant by se měl stát základem celovečerního snímku věnovaného životu Ladislava Stroupežnického.

Tomáš Pilát, Marek Blaho Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme