Film o lidické tragédii změnil režiséra

Letošního 26. července se začne natáčet film Lidice, zachycující tragédii středočeské vsi u Kladna. Na poslední chvíli musel změnit režiséra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cedule s nápisem | Foto: Archiv ČRo

Přesně před 68 lety Lidice vypálili nacisté, muže postříleli a většinu žen a dětí poslali do koncentračních táborů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jana Káninská hovoří o připravovaném filmu Lidice.mp3

Film podle scénáře historika Zdeňka Mahlera dva roky připravovala režisérka Alice Nellis. Snímek s rozpočtem kolem 70 milionů korun ale nakonec natočí Petr Nikolaev.

Režisérku Alici Nellis donutila vzdát se filmu Lidice akutní borelióza. Natáčení by se muselo odložit na neurčito, nebo by ho mohl zachránit jiný režisér.

Vyhrála druhá varianta a volba padla na Petra Nikolaeva. „Byl jsem velmi překvapen, s tou látkou jsem se už setkal a kniha pana Mahlera je mi blízká,“ dodává Nikolaev.

S Alicí Nellis soucítí celý tým, který film připravoval. „Všechny nás to mrzí. Toto datum je nešťastné pro toto místo a já doufám, že v den premiéry budeme mít větší štěstí, a že to není smůla spojená s Lidicemi na věky,“ říká producent Adam Dvořák.

Smůlu filmu určitě nepřinese herecké obsazení, které Petr Nikolaev ponechá ve stejné sestavě, jakou vybrala Alice Nellis. Hlavní roli zahraje Karel Roden, dále se představí Zuzana Bydžovská nebo Milan Kňažko.

Že film najde své diváky, v to doufá ředitel Památníku Lidice Milouš Červencl. „My to musíme dostat trošku mezi tu střední generaci a tu mladou. V tom vidím ohromný počin.“

Premiéra filmu Lidice má být přesně za rok, tedy 10. 6. 2011, u příležitosti 69. výročí vypálení Lidic nacisty.

Jana Káninská, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme