Film o ruském oligarchovi má problémy s distribucí

V Rusku se rozhořel filmový spor. Distributoři snímku o podnikateli Michajlu Chodorkovském si stěžují na postup úřadů. Ty podle nich prý fakticky zakázaly promítání dokumentu o vězněném oligarchovi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michail Chodorkovskij

Michail Chodorkovskij | Zdroj: ČTK

Film měl mít premiéru jen pár dnů před parlamentními volbami. Očekává se, že je příští víkend bez větších obtíží vyhraje strana premiéra Putina, kterého příznivci obviňují z politické pomsty vůči Chodorkovskému.

Snímek se k ruskému publiku pravděpodobně dostane, ale je otázka, v jaké formě a v jaké míře, protože po prvotním zájmu kina začínají odříkat projekce jedno za druhým.

Přehrát

00:00 / 00:00

Moskevská zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová mluví o filmovém sporu týkajícím se filmu o oligarchovi MIchailu Chodorkovském v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Podle distributorky filmu Olgy Papirnoje se kina omlouvají s tím, že na vině jsou finanční důvody, nicméně distributora tvrdí, že kina odříkají po tom, co je zasypaly zastrašujícímu telefonáty úředníci. Ti se zatím k tomu nijak nevyjádřili.

Jenom v Moskvě z původních sedmi kin, kde se film měl promítat, zůstalo jedno jediné. Podobně je tomu i v dalších částech Ruska.

Distributoři tvrdí, že podle nich je cíl jediný: úřady prý nechtějí, aby si lidé udělali na věc svůj vlastní názor na základě filmu, který prezentuje události jinak než oficiální ruská státní média.

V Moskvě se o filmu mluví už měsíce od té doby, co v létě na filmovém festivalu Berlinale sklidil velikou pozornost, kromě jiného i kvůli tomu, že za podezřelých okolností někdo ukradl jeho kopii z kanceláře ředitele.

Jinak co se týká osobnosti Michaila Chodorkovského, ruská společnost je rozdělená v pohledu na něj. Jeho příznivci tvrdí, že je terčem pomsty politické vládní kliky za to, že se snažil financovat opozici, mnozí další s ním nijak nesoucítí. V jejich očích reprezentuje vrstvu podnikatelů, kteří vlastně za kopějku v 90. letech přišli k obrovskému majetku, často na hraně zákona.

Lenka Kabrhelová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme