Film o vládci Číny Teng Siao-pchingovi kombinuje historické záběry a animované scény

Čínský komunistický vůdce Teng Siao-pching je hlavním hrdinou dokumentu Teng jede do Washingtonu. Film kombinuje historické záběry a animované scény, ve kterých se vládce Číny objevuje jako kreslená postavička. Tu vytvořil 24letý čínský student. Proti nebyli ani cenzoři, ani rodina někdejšího vůdce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Otec čínských ekonomických reforem | Foto: Robert Mikoláš

Teng Siao-pchinga přijel do Spojených států amerických měsíc po navázání diplomatických styků mezi Pekingem a Washingtonem v lednu 1979.

Muž, který otevřel Čínu světu a provedl ekonomické reformy, se sice inspiroval v Singapuru, nejznámější se ale stala jeho cesta do USA.

„Historická Tengova návštěva otevřela Číně dveře do světa. Byla vskutku velmi významná a věřím, že můj film ukáže i dnešním čínským divákům, že se mohou splnit i jejich sny,“ říká režisér dokumentu Fu Chung-sing.

Přehrát

00:00 / 00:00

Teng Siao-pching je hrdinou filmu Teng jede do Washingtonu. Kombinuje historické záběry a animované scény. Natáčel zpravodaj Robert Mikoláš

Na plátně mohou lidé spatřit jak historické záběry, které filmaři získali hlavně od amerických televizních společností, tak i animované scény.

K náročnému projektu samozřejmě potřebovali získat nezbytná povolení, souhlas potomků Teng Siao-pchinga i peníze.

Producentka snímku, která je manželkou režiséra dokumentu Teng jede do Washingtonu, si vzala půjčku a dala do zástavy vlastní dům. Za vteřinu záběrů poskytnutých americkými televizemi zaplatila 250 dolarů, tedy asi 6 250 korun.

V dokumentu se tak objeví Teng Siao-pching po boku tehdejšího amerického prezidenta Jimmyho Cartera, při jednáních v Bílém domě nebo při návštěvě NASA.

Součástí filmu jsou i animované scény, ve kterých si někdejší čínský muž číslo jedna pochutnává na jídle připraveném americkým kuchařem.

Robert Mikoláš, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme