Film Piko přináší lidské osudy poznamenané pervitinem

Do kin vstupuje celovečerní hraný snímek Piko mapující na konkrétních lidských osudech historii originální české drogy pervitinu. Film, který k dokreslení autenticity používá některé prvky dokumentu, natočil režisér Tomáš Řehořek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Piko

Piko

„Bavila mě postava Pavla Gregora, který stál v 70. letech u zrodu krystalické formy pervitinu. V současnosti pracuje jako terapeut částečně v Bohnicích a pomáhá lidem, kteří se dostali do problémů díky tomu, co on přinesl,“ vypráví Řehořek.

Původně mu byl námět nabídnut s požadavkem zpracování dokumentární formou. Vzhledem k malému množství archivních materiálů se však Řehořek nakonec rozhodl pro hraný film.

Přehrát

00:00 / 00:00

Režisér Tomáš Řehořek přibližuje ve Světě o deváté Rádia Česko svůj nový film Piko

„Když jsem si pak vyslechl příběh Pavla Gregora, zjistil jsem, že je to hotová kostra pro hraný film. Dokumentární prvky jsme zachovali pro zvýšení autenticity hraných výjevů. Například tam občas slyšíme skutečný hlas Pavla Gregora, který něco komentuje, upřesňuje.“

Příběh se opírá o skutečné lidské osudy a tří konkrétních lidí – Pavla Gregora, Zdeňka Zavázala, řečeného Fífa, a Dana Horyny. „Dan Horyna byl jeden z prvních, který tu krystalickou formu pervitinu vyzkoušel, a Fífa byl policista, který představuje ve filmu ten druhý pohled, protože celou dobu Pavla Gregora stíhal,“ vysvětluje Řehořek.

S těmito muži také tvůrci před natáčením spolupracovali při tvorbě literárního scénáře. „Psaní trvalo dlouho, protože není úplně jednoduché vměstnat třicet let do filmu dlouhého hodinu a půl,“ přiznává režisér.

Ve filmu hrají Miloslav König, Štěpán Benoni, Simona Zmrzlá, Vanda Hybnerová nebo Adam Kraus, hlavní roli ztvárnil Rostislav Novák známý z divadelního představení La Putyka.

Distribuční společnost plánuje promítání filmu Piko také na školách. Věková hranice je 12+.

Tomáš Pavlíček, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme