Film Svědek 360° diváka přenese do londýnského metra, když v něm zavládl teror

Britský režisér Darren Emerson v Praze uvedl snímek Svědek 360°, který za skly virtuálních brýlí zprostředkovává chvíle před teroristickým útokem v londýnském metru. Každý divák je proto může tak trochu prožít na vlastní kůži. Snímek natočený pro technologii virtuální reality uvádí festival Jeden svět.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Film Svědek 360° (Witness 360° 7/7) přibližuje divákům teroristické útoky v londýnském metru

Film Svědek 360° (Witness 360° 7/7) přibližuje divákům teroristické útoky v londýnském metru | Foto: David Bernardy

Po nasazení virtuálních brýlí se divák ocitne v kůži jednoho z obyvatel Londýna, kteří 7. července 2005 prožívali svůj běžný den.

Jacqui ráno vstala a vyrazila do práce jako obvykle. Divák prochází za doprovodu Jacquiina komentáře britskou metropolí a usedá ve vagonu metra, kde vybuchla série náloží. Při teroristických útocích naplánovaných organizací Al-Káida tehdy zemřelo 52 lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Film Svědek 360° (Witness 360° 7/7) přibližuje divákům teroristické útoky v londýnském metru z roku 2005

Jedna z bomb exploduje ve vedlejším vagonu. Dokumentaristé ale nenabízejí nějaké děsivé záběry, spíše citlivě poodhalují, jak se svědkyně po útoku cítila zmateně, jak se dostala ven i jak se posléze musela s celou zkušeností složitě vyrovnávat.

Film měl premiéru při příležitosti desátého výročí atentátů. „Kontaktoval jsem skupinu přeživších. Setkal jsem se s Jacqui a natočil s ní tříhodinový rozhovor o všem, co se jí ten den i později dělo,“ popisuje režisér Darren Emerson, jak film vznikal.

Emerson pak natočil místa, o kterých Jacqui mluvila. „První část snímku je rekonstrukcí událostí toho rána. Ale od začátku jsem věděl, že nechci zobrazovat nějaký masakr. Po výbuchu film přejde na abstraktnější rovinu a věnuje spíš tomu, co všechno se odehrávalo v její mysli,“ vysvětluje Emerson.

13minutová stopáž

Ve virtuálních brýlích snímek diváka provází příběhem pouhých 13 minut, což ale je podle jeho autora docela dlouhá doba.

„Většina filmů využívajících virtuální realitu trvá od pěti do deseti minut. Můj dokument je asi nejdelší, jaký jsem zatím viděl. Virtuální realita totiž začne být po jisté době divákovi nepříjemná,“ říká režisér.

Virtuální realitu přirovnává k potápění s přístrojem. „Po chvíli si říkáte, že už si chcete sundat masku. Ale už vznikají i lepší virtuální brýle. Budou mít chlazení a další prvky, které zajistí větší pohodlí,“ poodkrývá Emerson budoucnost technologie a dodává:

„Jsme teprve na počátku a už existují určitá pravidla jako: Nepřekračujte určitou délku, nedělej tolik střihů a podobně. Ale tahle pravidla v budoucnu prolomíme. Tohle je rok jedna virtuální reality,“ myslí si režisér.

Film Svědek 360° (Witness 360° 7/7) můžete zhlédnout v rámci festivalu Jeden svět na virtuálních brýlích v Kině 35, Světozoru, Městské knihovně na pražském Mariánském náměstí nebo v Diváckém centru v Lucerně.

dab, Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme