Filmová publicistka Eva Zaoralová slaví osmdesátiny. Stane se rytířkou-důstojnicí

Dlouholetá ředitelka festivalu v Karlových Varech a teoretička filmu Eva Zaoralová dnes slaví osmdesáté narozeniny. Od francouzské vlády získá vyznamenání Rytíř Řádu umění a literatury druhého stupně, bude povýšena na důstojníka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eva Zaoralová | Foto: Jan Sklenář

„Těch řádů se ročně může udělit jen určitý omezený počet a první stupeň, kterým je rytíř, jsem dostala už v roce 2002. Tentokrát jsem byla navržena a zřejmě schválena pro druhý stupeň, který se jmenuje důstojník, což působí v českém kontextu poněkud legračně,“ řekla Českému rozhlasu Zaoralová.

Řád umění a literatury dostali z českých osobností například filmaři Jiří Menzel a Věra Chytilová, operní pěvkyně Magdalena Kožená a Eva Urbanová, malíři Adriena Šimotová a Adolf Born, fotograf Josef Koudelka nebo spisovatel Bohumil Hrabal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor redaktorky Michaely Veteškové s Evou Zaoralovou

Zaoralová je členkou prezidia České filmové a televizní akademie a členkou Evropské filmové akademie. Zasedala v porotách mnoha mezinárodních festivalů, v Česku se zasloužila hlavně o popularizaci francouzské a italské filmové tvorby.

Na otázku, co se jí v její kariéře nejvíce povedlo, má jasnou, i když možná překvapivou odpověď:

„Nejvíc se mi povedlo, že mám takové krásné tři vnuky, protože se mně povedlo, že dcera se dobře vdala, že jsou stále se svým mužem, což je dneska něco úžasného,“ říká Eva Zaoralová.

Igor Maňour, Michaela Vetešková, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme