Filmová zpracování atentátu na Heydricha obsahují řadu nepřesností

Atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha patří mezi nejvýznamnější události novodobých československých dějin. A tak nemohl uniknout ani pozornosti filmařů, a to i zahraničních.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rekonstrukce atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha v pražské Libni | Foto: ČTK

Ztvárnění filmařsky atraktivního tématu se ujali v roce 1975 Američané. Film Operace Daybreak se natáčel v bývalém Československu včetně prahy, přesto je v něm řada nepřesností.

„Pochybení je tam skutečně celá řada. V rámci zjednodušení děje vysadili Gabčíka s Kubišem společně s Karlem Čurdou, který později parašutisty zradil, což je v naprostém rozporu se skutečností,“ vysvětluje historik Jiří Rajlich.

Na výsledku se možná podepsal i fakt, že Operaci Daybreak natáčel bondovský režisér Lewis Gilbert, takže o poznání více podléhá pravidlům akčního žánru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Filmová zpracování atentátu na Heydricha připomněla redaktorka Eva Rajlichová

V menších úlohách si v něm zahráli i čeští herci, mimo jiné Josef Abrhám, Vítězslav Jandák či Jiří Krampol. „Jedné z hlavních rolí se zhostil Martin Shaw, představitel Raye Doyla ze známého seriálu Profesionálové,“ připomněl Rajlich.

Za mnohem zdařilejší filmové zpracování událostí z května 1942 považuje historik československý film Atentát.

„Jiří Sequens se snažil co nejvíce přiblížit tehdejšímu stupni poznání problematiky atentátu na Heydricha. Filmařsky velice působivě vylíčil tíživou protektorátní atmosféru, pomohlo mu k tomu také to, že pražské reálie se příliš nezměnily. Natáčel ani ne 20 let po skončení druhé světové války, autenticitě dodalo i to, že film je černobílý,“ říká Jiří Rajlich.

I přes skvělé herecké výkony a ponurou atmosféru není z pohledu historika snímek Jiřího Sequense bez chybičky.

„Je tam velice problematická pasáž podílu šéfa Abwehru admirála Canarise na možném spojení s britskou tajnou službou a nikdy se nepodařilo prokázat nic podobného,“ poukázal historik.

Už v době druhé světové války byl atentát na Reinharda Heydricha zpracován britskými filmaři, a to dokonce dvakrát jako hraný dokument. Sloužil ovšem spíš pro účely válečné propagandy.

Celovečerních filmů na téma československý odboj během druhé světové války se v zahraničí moc nenatočilo. Operace Daybreak je tak spíš výjimkou. Tou další je pak možná film Srdce v zajetí o válečných osudech stíhače Josefa Brykse.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme