Filmová zpracování atentátu na Heydricha obsahují řadu nepřesností

Atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha patří mezi nejvýznamnější události novodobých československých dějin. A tak nemohl uniknout ani pozornosti filmařů, a to i zahraničních.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rekonstrukce atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha v pražské Libni

Rekonstrukce atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha v pražské Libni | Zdroj: ČTK

Ztvárnění filmařsky atraktivního tématu se ujali v roce 1975 Američané. Film Operace Daybreak se natáčel v bývalém Československu včetně prahy, přesto je v něm řada nepřesností.

„Pochybení je tam skutečně celá řada. V rámci zjednodušení děje vysadili Gabčíka s Kubišem společně s Karlem Čurdou, který později parašutisty zradil, což je v naprostém rozporu se skutečností,“ vysvětluje historik Jiří Rajlich.

Na výsledku se možná podepsal i fakt, že Operaci Daybreak natáčel bondovský režisér Lewis Gilbert, takže o poznání více podléhá pravidlům akčního žánru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Filmová zpracování atentátu na Heydricha připomněla redaktorka Eva Rajlichová

V menších úlohách si v něm zahráli i čeští herci, mimo jiné Josef Abrhám, Vítězslav Jandák či Jiří Krampol. „Jedné z hlavních rolí se zhostil Martin Shaw, představitel Raye Doyla ze známého seriálu Profesionálové,“ připomněl Rajlich.

Za mnohem zdařilejší filmové zpracování událostí z května 1942 považuje historik československý film Atentát.

„Jiří Sequens se snažil co nejvíce přiblížit tehdejšímu stupni poznání problematiky atentátu na Heydricha. Filmařsky velice působivě vylíčil tíživou protektorátní atmosféru, pomohlo mu k tomu také to, že pražské reálie se příliš nezměnily. Natáčel ani ne 20 let po skončení druhé světové války, autenticitě dodalo i to, že film je černobílý,“ říká Jiří Rajlich.

I přes skvělé herecké výkony a ponurou atmosféru není z pohledu historika snímek Jiřího Sequense bez chybičky.

„Je tam velice problematická pasáž podílu šéfa Abwehru admirála Canarise na možném spojení s britskou tajnou službou a nikdy se nepodařilo prokázat nic podobného,“ poukázal historik.

Už v době druhé světové války byl atentát na Reinharda Heydricha zpracován britskými filmaři, a to dokonce dvakrát jako hraný dokument. Sloužil ovšem spíš pro účely válečné propagandy.

Celovečerních filmů na téma československý odboj během druhé světové války se v zahraničí moc nenatočilo. Operace Daybreak je tak spíš výjimkou. Tou další je pak možná film Srdce v zajetí o válečných osudech stíhače Josefa Brykse.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme