Filmové pobídky se vyplácí, tvrdí zástupci České filmové komory

Zavedení filmových pobídek se v Česku se zatím vyplatilo. Filmaři tvrdí, že po zavedení dvacetiprocentní vratky se k nám zahraniční štáby vracejí. Dnes uslyšíme, jestli si to myslí i vláda. Česko bylo v předešlých letech jedním z mála evropských států, kde pobídky neexistovaly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mission Impossible III | Foto: Bontonfilm

„Tím, že byly pobídky zavedeny, dala Česká republika najevo, že považuje filmový byznys za zajímavý a to způsobilo opravdu velkou poptávku,“ potvrzuje Ludmila Claussová, která má propagaci Česka u producentů na starosti. Vyřizuje telefonáty s producenty ze Skandinávie, z USA, Turecka a také z Indie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vyplatilo se Česku zavedení filmových pobídek? Téma pro Michaelu Veteškovou

„Chtějí se informovat o podmínkách natáčení v České republice, chtějí vědět, jestli dosáhnou na pobídku, zároveň jim posíláme fotky lokací, informujeme o možnostech natáčení. Poptávka je velká, roky předtím jsem to nezažila,“ říká Claussová.

Filmové pobídky od loňského června přilákaly desítky zahraničních projektů. Například čtvrté pokračování filmu Mission Impossible s Tomem Cruisem v titulní roli nebo indický film Rock Star, ve kterém Praha a další zdejší místa skutečně představují české reálie.

Za připomenutí stojí také dánský snímek Královská záležitost, který ze tří čtvrtin vzniká na českých hradech a zámcích a vytváří jej nejúspěšnější skandinávská společnost Zentropa, která má na svém kontě Oskara za nejlepší neanglicky mluvený film.

Igor Maňour, Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme